پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

اقتصاد ایران چگونه به رتبه دوم جهانی خواهد رسید؟

دوستان در این دولت به اقتصاد مقاوتی اعتقاد لازم را ندارند و به همین جهت طوری آن را ترجمه می‌کنند که به همان سیاستی بینجامد که مدنظر خودشان است. از طرفی تیم اقتصادی دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارد، از سوی دیگر اجرای اقتصاد مقاومتی حکم قانون است و سیاست‌های کلی که مقام رهبری ابلاغ کردند. لذا دولت از طرفی خود را ملزم می‌داند و از طرفی اعتقادی ندارد و اکتفا می‌کند به استفاده از عنوان اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های خودش را که اقتصاد مقاومتی نیست، اجرا می‌کند.

دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی آغاز شد

شهبازی در کلاس اقتصاد در اندیشه رهبر انقلاب در ابتدا به تبیین جایگاه و وظایف امام در حکومت اسلامی و نقد برداشت های غلط و غیر واقعی از این جایگاه پرداخت. شهبازی مولفه های استقلال، عدالت، آزادی و جمهوریت، پیشرفت، تربیت و فرهنگ را به عنوان مولفه های اندیشه اقتصادی رهبر انقلاب بر شمرد و به تبیین هریک پرداخت.

امام خمینی تاکید داشت اقتصاد را باید به مردم داد نه دانه‌درشت‌ها

آمارهای اقتصادی آمریکا نشانگر این است که ثروتمندان ثروتمندتر و ثروتمندترین ثروتمندان ثروتمند تر و فقرا فقیرتر و فقیرترین فقرا باز هم فقیر تر شده‌اند. در حالی که ظرف سه دهه گذشته تولید ناخالص داخلی آمریکا 75% افزایش یافته ولی درآمد لایه های تحتانی جامعه آمریکا کاهش نشان می دهد و این یعنی ثروت میان فرادستان توزیع می شود و فرودستان و میان دستان را بهره ای نیست. این است دستاورد نظام لیبرال‌دموکراسی و نماینده تمام‌قد آن، آمریکا.

بعد از ۳۲ سال هنوز نظام بانکی ما ربوی است

در شرایط فعلی کشور بانک‌ها با خلق پول و تخصیص آن به فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی موجبات افزایش تورم را پدید آورده‌اند که هزینه آن از جیب اقشار مختلف جامعه برداشته می‌شود. متاسفانه دولت تدبیر و امید هم‌زمان با افزایش پایه پولی به شدت به دنبال افزایش ضریب فزاینده نقدینگی و لذا افزایش قدرت خلق پول بانک‌ها است. این درحالی است که بانک‌ها کوچک‌ترین مسئولیتی را در راستای رشد و توسعه کشور و حل معضلات اجتماعی بر عهده نمی‌گیرند و صرفاً به دنبال کسب سود بیشتر هستند.

شکندگی اقتصاد ایران به‌خاطر گردش‌های مالی حرام است

در انقلاب ما جنگ سیاسی قابل‌لمس و دیدن است اما جنگ اقتصادی که بسیار خطرناک‌تر است لمس دیده نمی‌شود. رهبری در سال 1380 اولویت اول کشور را اقتصاد معرفی کردند، در سال 1390 از عبارت «جنگ تمام‌عیار اقتصادی» یادکردند و درنهایت استقلال سیاسی و فرهنگی و اعتقادی کشور را ملتزم به استقلال اقتصادی خواندند.

جای زندانیان در طرح تحول سلامت خالی است

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: متأسفانه در طرح تحول سلامت جایگاهی برای زندانیان و خانواده‌های آن‌ها تعریف نشده و ضرورت دارد که ما در این طرح‌ها و سیاست‌ها، سهم این بخش از جامعه را از دولت مطالبه کنیم.

آیا می‌توان جامعه بدون فقر داشت؟

در نشست تخصصی «جامعه منهای فقر و تکاثر» علاوه بر تعریفی از عدالت از منظر امام علی(ع)، مطالبی در رابطه با بزرگ‌ترین مانع اجرای عدالت در جوامع و اصولی که برای پیاده شدن عدالت باید به آن توجه کرد، بیان شد.

برخی می‌گویند روایات‌ بازار اسلامی مردم را پررو می‌کند

امام وقتی حکم سلمان رشدی را صادر کردند فرمودند عده‌ای به من می‌گویند واکنش شما تند بود و بهتر است توهین به رسول الله را نادیده بگیرم تا اقتصاد ما بهتر شود و امام اینگونه پاسخ داده بودند که اقتصاد شما هم بهتر نخواهد شد چرا که اگر الان کوتاه می‌آیند به دلیل این است که از شما می‌ترسند.اما اگر کوتاه بیایید از شما نخواهند ترسید و بر شما ترحم نخواهند کرد و جوری شما را زمین می‌زنند که عبرت دیگران شود.

اقتصاد کشور متناسب با دلالت‌های نظام‌ولایت‌فقیه نیست

اگر اقتصاد ما بر این روال جلو رود، این نظام اقتصادی، نظام سیاسی متناسب خودش را می‌خواهد. اگر اقتصاد ما براساس الگوی آمریکا یا انگلستان، یعنی براساس علم اقتصاد تنظیم‌های متعارف اقتصادی، جلو برود، نظام سیاسی متناسب با خود را می‌طلبد. آن نظام سیاسی نیز به فرهنگ متناسب با خود نیاز دارد که براساس یک لیبرالیسم کور، و در یک فضای رقابت بی‌رحمانه غیر انسانی است. هیچ یک از اینها را ارزش‌های اسلامی تأیید نمی‌کند.

اقتصاد اسلامی همان اقتصاد علمی، اما اخلاقی و عادلانه است

‫هرجایی که گذاره‌ای توسط یک نظریه‌پرداز نامسلمان داده شود که این نظریه مطابق اسلام باشد این گذاره اسلامی است هرچند نظریه پرداز آن نامسلمان باشد؛ البته می‌شود گذاره‌ای توسط مسلمانی داده شود در بازار اسلامی که اسلامی نباشد همانگونه که اکنون نیز در بانک‌ها شاهد هستیم‬.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.