چهار اثر منفی لغو تحریم‌های اقتصادی بر اقتصاد ایران

اگر مشکلات ساختاری اقتصاد کشور برطرف نشوند، با برداشته شدن تحریم‌ها، آن مشکلات ساختاری فراموش می‌شوند و اقتصاد ایران با همان وضعیت ناکارآمدی که در همه‌ی این سال‌ها داشته است، ادامه خواهد داد.

دلواپسی تجار ازسونامی ارزهای منجمد

تجار می‌گویند که از سرازیری ورود ارزهای بلوکه شده و نفتی در اقتصاد ایران هراس دارند و بر این باورند اگر موج حضور دلارهای جدیدالورود در اقتصاد ایران هدایت نشود، سونامی آن بیش از تحریم مخرب خواهد بود.

«مردم‌گرایی راه غلبه بر تحریم»

رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز سال ۱۳۹۴ درباره‌ی دو نگاه کلان به رونق و پیشرفت اقتصادی مطالبی را مطرح کردند. یک نگاه معطوف به ظرفیت‌های درون کشور است و نگاه دیگر چشم به بیرون و کمک گرفتن از بیگانگان دارد. در نگاه به درون، اعتماد به مردم و به میدان آوردن توانایی‌های آنان مسئله‌ی مهم و رمز شکست توطئه‌های دشمنان است. می‌توان این نگاه را با توجه به مبانی انقلاب اسلامی ذیل عنوان «مردم‌گرایی» مورد توجه قرار داد.

چون مردم را باور ندارند، مشکلات را به تحریم گره می زنند

شاید ایران در برابر نیازهای همه مردم در همه حوزه‌ها، مزیت نسبی 100 درصد نداشته باشد، اما در کشوری که رتبه علمی آن از 140 به کمتر از 16 رسیده و به‌زودی به 10 می‌رسد، انتظار اقتصاد مردمی داشتن و مردم‌محوری گزاف نیست. اگر اقتصاد مردمی باشد، دیگر نیازی نیست در مقابل چین دست دراز کنیم که هرچه تولید کرد، به داخل بازارهای ایران بریزد و صنعت کشور را تا مرز ورشکستگی ببرد. اقتصاد مقاومتی یعنی تولید توسط مردم بدون مزاحمت و بدون سنگ‌اندازی کارمندان دولت صورت گیرد.

انتقال پول بین روسیه و ایران بدون محدودیت

سفیر کشورمان در مسکو از امضای تفاهمنامه جدید کنسولی بین ایران و روسیه در سال ۹۴ خبر داد و اعلام کرد: هم اکنون انتقال پول بین ۲ کشور از طریق بانک «میر بیزنس» در مسکو و صرافی بانک ملی در تهران به هر میزان امکانپذیر است.

نحوه محاسبه رشداقتصادی تغییر نکرده است

معاون اقتصادی بانک مرکزی با پیش‌بینی اینکه رشد فصول آتی سال جاری در سطحی کمتر از ۴،۶درصد خواهد بود،گفت: نحوه محاسبه رشد اقتصادی تغییری نداشته است.

کیفیت رشد اقتصادی ایران

صندوق بین المللی پول «کیفیت رشد اقتصادی ایران» در دوره ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ را متوسط به بالا ارزیابی کرد و اعلام کرد ایران بین ۹۳ کشور درحال توسعه رتبه ۴۷ را از این نظر بدست آورده است.

اظهارات 10 مقام ارشد دولتی درباره بیکاری

طی بیش از یک سال گذشته از عمر دولت تدبیر و امید آنچه که درباره اقدامات دولت برای حل بحران بیکاری کشور مشاهده می شود تنها ارائه آمارهای گوناگون از بیکاری، هشدار درباره افزایش چشمگیر تعداد بیکاران تا سال های آینده، تاکید بر لزوم حل فوری معضل بیکاری فارغ التحصیلان و مسائلی از این دست […]

ارزیابی بانک‌جهانی از اقتصاد دولت یازدهم

این نهاد بین المللی برآورد خود از میزان رشد اقتصادی ایران در سال 2013 را نیز اصلاح کرده و از رشد منفی 2.1 درصدی اقتصاد ایران در این سال خبر داده است. بانک جهانی در گزارشی که در ماه دی منتشر کرده بود رشد منفی 1.5 درصدی را برای اقتصاد ایران در این سال اعلام کرده بود.

رفع محدودیت‌ها شوک‌ کوتاه‌مدت برای اقتصاد است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسانی که القاء می کنند که رشد و پیشرفت کشور منوط به حل مسئله هسته ای است دچار انحراف جدی شده اند گفت: رفع برخی محدودیت ها در کوتاه مدت به صورت شوک آثاری را بر اقتصاد کشور دارد اما به علت مشکلات ساختاری اقتصادی ایران به سرعت اقتصاد به روند قبلی خود باز خواهد گشت.