پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

زیارتی که ثوابش برابر با حج است

حجت الاسلام علم الهدی گفت: تأکید اهل بیت بر زیارت امام رضا علیه السلام به دلیل تأکید بر جایگاه ولایی ایشان برای مردم بوده است. حجت الاسلام سادات منصوری نیز گفت: در روایت داریم که زیارت حضرت رضا علیه السلام حج فقرا است.

فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام

زیارت آنان چه در زمان حیات و چه پس از رحلت یا شهادت، دارای فضیلت‌هایی است. در این نوشتار برآنیم تا اهمیت و فضیلت زیارت هشتمین سپهر سعادت حضرت امام رضا علیه السلام را از دیدگاه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و اهل‌بیت علیه السلام مورد بررسی قرار دهیم.

با گفتن این ذکر زائر امام رضا شوید

امام رضا علیه السلام در ایران مدینه رضویه را برای نشر معارف اسلامی ایجاد کردند.برای اینکه مردم این معنا را در نظر بگیرند و نسبت به زحمات ایشان حالت شکر داشته باشند روز زیارتی امام رضا علیه السلام را مطرح کرده‌اند تا در این روز به وجود امام رضا علیه السلام بیش از پیش توجه کنیم.

تأثیر مناظره‌های امام رضا بر گسترش تشیع

محمدحسین رجبی دوانی از استادان تاریخ با اشاره به منحصر به فرد بودن فرصت‌های پیش روی امام رضا علیه السلام، گفت: ایشان همه تهدیدها را در مسیر فعالیت‌های خود تبدیل به فرصت و زیرکانه اهدافشان را دنبال کردند.

نقش امام رضا در تمدن اسلامی

امام رضا علیه السلام در این دوره از اسلام اصیل و اندیشه‌های ناب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دفاع کرد و با استفاده از ابزارها و مقتضیات زمان این وظیفه الهی خود را عملی کرد، بنابراین امام علیه السلام با این زمینه می‌خواست راه روشنی از اسلام ناب برای مردم ارائه کند.

رساندن پیام تشیع وپایان تقیه

پس از تحمیل ولایتعهدی توسط مامون به امام رضا علیه السلام تریبون عظیم خلافت در اختیار امام قرار گرفت و قراین حاکی از آن است که وضع جدید امام موجب دل‌گرمی و فعالیت چشمگیر شیعیان شد.

اخلاق و منش امام رضا

نام مبارک امام هشتم شیعیان، علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان «رضا» به معنای «خشنودی» است.یکی از سخنان ایشان این است: دوست هر کس عقل اوست و دشمن هر کس جهل و نادانی و حماقت است.

آیا امام رضا از غیبت حضرت مهدی خبر داد؟

امام رضا علیه السلام گریه شدیدی کرد و فرمود: ای خزاعی! روح‌‏القدس بر زبان تو به نطق درآمد، آیا می‏‌دانی که این امام کیست؟ عرض کردم: خیر، ای مولای من جز آنکه شنیده‌‏ام امامی از شما خروج کرده و زمین را از فساد پاک خواهد کرد.

مهم‌ترین حدیث امام رضا نزد اهل‌سنت

نویسنده کتاب «امام رضا علیه‌السلام به روایت اهل سنت» می‌گوید: زیارت امام رضا علیه السلام مختص به مسلمانان نبوده چه رسد به شیعه و سنی!

حیرانی دعبل از عشق امام رضا

رمان «ولادت» در دسته رمان‌های دینی قرار می‌گیرد و اثری دینی محسوب می‌شود. اما تشکری در این رمان هم به شخصیت نورانی امام رضا علیه السلام و حضرت معصومه سلام الله علیها می‌پردازد و هم خطوط قرمز یک اثر دینی را رعایت می‌کند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.