یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

چرایی کم شدن رزق از نگاه امام صادق

انسان وقتی اجیر دیگران شد، به آن دستمزد تکیه می‌کند و چنین می‌اندیشید که آن دستمزد زندگی‌اش را می‌چرخاند و چون بر آن اطمینان دارد، بر خدایی که همه کارها دست اوست تکیه نخواهد کرد.

چهار نشانه فروتنی در مقابل پدر و مادر

امام صادق علیه‌السلام درباره خضوع و فروتنی کردن در مقابل پدر و مادر چهار توصیه بیان فرموده‌اند.

عوامل کاستی و نقصان روزی

امام صادق علیه السلام در فرمایشات خود به «مفضّل» گناه را در برخی از اوقات تنها عامل بسته شدن درِ رزق و روزی دانسته و از تأثیر سریع گناه در زندگی شیعیان خبر می‌دهد.

امام صادق چه علومی تدریس می‌کرد؟

علومی، مانند فقه، تفسير قرآن، ادب و شعر، رجال و حديث، جغرافيا و ستاره شناسی و فيزيك و… توسط امام محمّد باقر و امام جعفر صادق ـ عليهما السّلام ـ تدريس می شد.

سستی مومنین در تابعیت از امام صادق

حتی یک عالِم اگر مردم زمانه‌اش معرفت لازم نسبت به او داشته باشند، هزار کار می‌تواند انجام دهد اما اگر امام معصوم هم باشد، ولی مردم نسبت به او معرفت نداشته باشند، کاری نمی‌شود کرد.

روایت امام صادق درباره مرگ

بنا به روایت امام صادق علیه السلام مرگ یک اتفاق یقینی است که در دنیا برای همه رخ خواهد داد اما مردم با آن معامله تردید و شک می‌کنند!

جذب نداریم چون ما متدین‌ها بداخلاقیم

در میزگرد تسنیم روش تربیتی امام صادق علیه السلام برای کار بزرگ فرهنگی در جامعه بررسی شد. شریعت‌زاده و سعیدیان هر دو اذعان کردند که اخلاق‌مداری و برخورد عالمانه امام با امتش باعث شد که هزاران نفر جذب معارف ناب اسلامی شوند.

دانش امام‌صادق منحصربه علوم اسلام نیست

علوم حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، بلاد و مجامع علمی اسلامی را فرا گرفت و علماء عراق و حجاز و خراسان و شام از ایشان اخذ علم نموده و در مشکلات علمی و معضلات مسائل اسلامی تنها آن حضرت حلال مشکلات بود.

۱۱ رباعی در شکوه سیرت صادق آل محمد

رضا اسماعیلی اخیراً همزمان با سالروز شهادت امام صادق علیه السلام سروده‌های جدید خود را با محتوای معارف شیعی در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.