مبارزه امیرکبیر با اشرافیت چگونه باعث شهادتش شد؟

از مهمترین کارهای امیر کبیر حذف القاب و عناوین درباریان بود. امیرکبیر، القاب و عناوین فرمایشی را موجب زیان‌های اجتماعی می‌دانست و در نامیدن دیگران به گفتن واژه «جناب» اکتفا می‌کرد، حتی نسبت به مقام صدارت. او حقوق زیاد درباری‌ها و شاهزاده‌ها را کم کرد. این موضوع خشم درباریان و شاهزادگان را برانگیخت و مقدمه‌ی شهادت او را فراهم کرد.

ماجرای داماد آقای وزیر و نمایشگاه اکسپو میلان!

تمامی تلاش طراحان، معماران، شرکت های مهندس مشاور و هیات داوران که حدود دو سال درگیر طراحی اکسپو بوده اند، با تلفن آقای وزیر نقش بر آب شده و پای «داماد آقای وزیر» به ماجرا باز شد!

کدام دولتمرد با «تشیع انگلیسی» مبارزه کرد؟

«تشیع انگلیسی» از قرن ۱۹ میلادی در بحبوحه ساخت‌یابی اجتماعی و تکوین فقه سیاسی شیعه ظهور کرد تا سرچشمه‌های اقتدار اسلام ناب را بخشکاند.

خاطره یک ناشر از روبرویی با ساواک

مدیر انتشارات جاویدان در یکی از نشست‌های تاریخ شفاهی کتاب به بیان خاطراتش درباره مشکلات مربوط به چاپ کتاب «شکست سکوت» در مواجهه با ساواک پرداخت.

امیرکبیر و مذاکرات 1+3

میرزا تقی‌خان پسر کربلایی‌قربان از پیشخدمتی فرزندان قائم‌مقام بزرگ فراهانی، با تکیه بر توانایی ذاتی، ایمان و اعتقادات پاک خویش توانست بر صندلی صدارت تکیه زند.

منظومه «آتشکده» روایتی از ماجرای عاشورا

«گریبان چاک کردن» آسمان و «سربرهنه بیرون آمدن» خورشید و تشبیه آفتاب در سرخی فلق به «سر یحیی در تشت خون» حکایت از زیرکی شاعر دارد. شاعر به طور غیر مستقیم در حال تداعی اتفاقی است که در روز عاشورا خواهد افتاد.

واکنش فعالان مجازی به لمپن‌های امیرکبیر

بسیاری از حامیان دولت و اصلاح طلبان ترجیح دادند با سکوت کامل در قبال این ماجرا، نسبت به رفتارهای سخیف و عجیب و غریب همفکرانشان در دانشگاه امیرکبیر سخنی نگویند و در این میان تعداد معدودی نیز که نسبت به این مراسم واکنش نشان دادند، بدون هیچ اشاره ای به افتضاح لمپن ها، تنها به برخی شعارهای حامیان دولت اشاره کرده و این مساله را نشانه زنده بودن دانشگاه! دانستند، بدون آنکه توضیح دهند اگر هوچی گری به معنای زنده بودن دانشگاه هاست، پس اساسا هدف دانشجو و دانشگاه چیست؟

نگاهی به قطار عزل و نصب رؤسای دانشگاه

نحوه عزل و نصب ها، به صورتی بود که موجبات اعتراض تشکل های دانشجویی و نمایندگان مجلس را درپی داشت و موجب شد بارها نمایندگان مجلس وزیرعلوم را برای پاسخگویی در خصوص تغییرات صورت گرفته به مجلس فرا بخوانند.

رییس‌جمهور:به لحاظ انسانی ملت ایران، یگانه تاریخ است

رییس جمهور گفت: مطمئن هستم تمام آرزوهای امیرکبیر و امیرکبیرها و قائم‌مقام‌ها و بزرگان این سرزمین با عزت و افتخار محقق می‌شود و امیرکبیر زنده است چون ایران زنده است.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.