مطهری: خطای برخی فرماندهان سپاه را از روی خیرخواهی گفتم

اگر کسی نخواهد یک رفتار خطا از برخی فرماندهان سپاه- که البته آن‌ها هم حسن نیت داشته اند- اصلاح شود، او خیرخواه سپاه نیست. ممکن است بگویید که شما می‌توانستید این مطلب را به طور خصوصی به سران سپاه اعلام کنید. البته این هم راه خوبی است ولی تجربه نشان داده است که وقتی حوزه یک رفتار از حدی فرا‌تر رفت، تذکر عمومی آن موثر‌تر است

مطهري: سپاه در حمایت از برخی نامزدها تمام‌قد وارد شد

دربارهٔ انتقاد به سپاه نیز حرفم این بود که سپاه در انتخابات مجلس از برخی از کاندیدای مورد نظر خود حمایت کرد و تمام قد وارد شد. همین کار تخلف است. حرفم این نبود که سپاه آمد و احیانا نتیجه صندوق‌ها را تغییر داد. حرفم این است که سپاه اساسا نباید وارد این گونه موضوعات شود که با آن توصیه امام (ره) نیز منافات دارد.

سپاه خود را در دایره گروه‌های سیاسی محدود نمی‌کند

مسئول روابط عمومی کل سپاه در پاسخ به ادعای یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر دخالت سپاه در امر انتخابات مجلس و حمایت از برخی کاندیدا‌ها هر گونه دخالت در انتخابات را رد کرد.

آیا تکثر جامعه‌ سیاسی ایران با وحدت در تناقض است؟

تکثر واقعیت امروز جامعه‌ی سیاسی ایران است و نمی‌توان آن را نپذیرفت. بنابراین اگر به دنبال انسجام و وحدت هستیم، باید آن را بر اساس الگوهای جدیدی سامان‌دهی کنیم. در شرایط کنونی دیگر آن بحث سخت‌افزاری و فیزیکی که آدم‌ها حول یک پرچم جمع شوند امکان‌پذیر نیست. امروز باید یک وحدت نرم‌افزاری و گفتمانی را تعقیب نماییم.

خلأ احزاب و نمایش انتخاباتی جبهه‌های خلق‌الساعه

این انتخابات ، به طور تمام معنا، نمایشی از خلأ احزاب در ایران بود و در فقدان حزب ها، این تشکل های خلق الساعه بودند که با نام هایی مانند جبهه متحد، جبهه پایداری، جبهه ایستادگی، صدای ملت و … بازیگران صحنه انتخابات بودند.

جبهه‌های سیاسی خلق‌الساعة

ما نمی‌توانیم به سبک غربی حزب داشته باشیم و سابقهٔ تاریخی تحزب در کشور ما شکست خورده است، اما اینکه در شب انتخابات به یک باره جبهه‌های سیاسی شکل بگیرند و از ایده‌هایی حرف بزنند هم راهگشا نیست. به طور حتم با این‌ها به مراتب مشکل‌دار‌تر خواهیم بود تا اینکه احزابی مشابه احزاب کشورهای دیگر داشته باشیم.

پوست‌اندازی مجلس شورای اسلامی

با بسته شدن پرونده انتخابات مجلس نهم و ناکامی ۲۰۰ نماینده مجلس هشتم از راهیابی به مجلس نهم، وزن گروه‌های سیاسی مختلف در مجلس آینده تا حدودی مشخص شده است.

اخبار نتایج دور دوم انتخابات مجلس در شهرستان‌ها

آخرین نتایج شمارش آراء دور دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 33 حوزه انتخابیه به تفکیک استان‌ها به غیر از تهران

احقاق حقوق مردم، معنای وکیل‌المله است

نمایندگانی که قانون وضع نمی‌کنند و بر اجرای آن نظارت ندارند حتی اگر از دولتی هم طرفداری نکنند قطعاً وکلیل‌المله نیستند. آنهایی که قانون وضع می‌کنند و وکیل‌الدوله نیستند اما دولت را وقتی در اجرای قوانین مصر نمی‌بینند در برابر آن سکوت می‌کنند، قطعاً وکیل‌المله نیستند

نمایندگان حداقل لوایح و طرح‌ها را بخوانند

انتظار این است که پیش از رای دادن به یک طرح و لایحه حداقل آن را بخوانند و بدانند چه را امضاء بکنند و در آینده طرح‌هایی را که نمایندگان متعدد تکراری آن را امضا کرده اند مشاهده نکنیم.