ترجمۀ حکیمانه؛ راهی به تمدن اسلامی

بدیهی است که تحولات فرهنگی و اجتماعی در یک جامعه بر مبنای اندیشه‌ها به‌وجود می‌آیند. نگاهی اجمالی به تاریخ تحولات فرهنگی و اجتماعی در ایران نیز نشان می‌دهد که کشور ما نیز از این قاعده مستثناء نیست

«آوینی» و افسانه بی‌طرفی تکنولوژی مدرن

آوینی تمدن جدید را فاوستی می‌داند. بر اساس افسانه‌ای یونانی فردی به نام فاوستوس خواهان قدرتی جادویی و شگفت انگیز می‌شود. او در ملاقاتی با شیطان خواسته خود را با وی در میان می گذارد، شیطان در ازای این که فاوستوس روح خود را به وی بفروشد، این قدرت شگفت و جادویی را به او می بخشد. قصه فاوستوس تمثیلی از تمدن تکنولوژیک مدرن است.

شریعتی،شریعتی است

مسألهٔ شریعتی برجاست و دین به دنیا فروشان روشنفکر نما هنوز هستند گرچه چون موجودات ماقبل تاریخ، عمرشان به دورهٔ تاریخی بعدی قد نخواهد داد، اما آفاق انقلاب در علوم انسانی و فرهنگ و مبارزه و… از افق مرحوم دکتر گذشته. راه انسانیت و انقلاب بسته نیست،

«روشنفکران سکولار» دعوت‌کنندگان به منکر در دنیای اسلام هستند

یکی از منکَرهای امروز دنیای اسلام، سکولاریست‌های مسلمان هستند؛ برخی از آن‌ها با تمام وجود تلاش می‌کنند تا به نام دفاع از دین اثبات کنند که دین مربوط به حوزه خصوصی انسان‌هاست.

آیا مخالفت با فلسفه، خود فلسفه است؟

مگر مخالفان‌ و استدلال‌آوران‌ عليه‌ فلسفه‌، با هرگونه‌ استدلال آوری و نظرورزي‌ و استفاده‌ از ذهن و عقل‌، مخالفت‌ مي‌ورزند تا بدان‌ها بگوييم‌ كه‌ شما داريد از همان‌ حربه‌ و طريقه‌اي‌ استفاده‌ مي‌كنيد كه‌ عليه‌ آن‌ به‌ مخالفت‌ برخاسته‌ايد؟

ما از مدرنیته عبور کرده‌ایم یا مدرنیته از ما!؟

این زخم مدرنیته بر روی تن سنتمان را آنقدر جدی نگرفتیم و به اهمال از آن گذشتیم و به جای معالجه فقط درباره اش سخنرانی کردیم، که این زخم چرکین شد! آخر هم نفهمیدیم که ما از مدرنیته عبور کرده ایم یا مدرنیته از ما؟!