تغییراتی که فیسبوک در جهان ایجاد کرد

بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات پیو ۷۱% از کاربران بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال و ۶۳% از کل کاربران گفتند که از اینترنت به عنوان تنها منبع خبری استفاده می کنند. حدود یک سوم از کاربران فیس بوک در مورد سیاست و دولت پست ارسال می کنند. فیس بوک نیز در این میان سیستم خبری خود را دارد و خود تصمیم می گیرد که چه خبری را کی کجا و چگونه منتشر کند.

کاخ‌سفید به دنبال انقلاب رنگی در قرقیزستان

آمریکا سعی دارد بعد از تعطیلی پایگاه نظامی ماناس، راهی برای ازسرگیری مجدد روابط با قرقیزستان پیدا کند و در عین حال تلاش دارد تا بدون اعمال فشار مستقیم مانع از عضویت این جمهوری در اتحاد گمرکی به رهبری روسیه شود.

اوکراین و تسلط ناسیونالیسم تحت سلطه

یانوکویچ چاره‌‌ای جز تلاش برای ماندن در قدرت نمی‌‌بیند. ترک کردن کاخ ریاست‌جمهوری و مهاجرت به مرکز طرفداران خود در شرق اوکراین، بیش از آنکه نشان‌دهنده‌ی پذیرش شکست از سوی یانوکویچ باشد، حکایت از آن دارد که وی خود را برای مقاومت و مبارزه‌ی بیشتر آماده می‌‌کند. اگرچه این اقدام ممکن است نتیجه‌ی چندانی برای وی به بار نیاورد، اما با توجه به حمایت روسیه و همچنین این مسئله که حیات سیاسی وی و بسیاری از متحدانش در گرو مبارزه و مقاومت بیشتر است، به نظر می‌‌رسد که این گزینه یکی از مهم‌ترین سناریوهای پیش رو خواهد بود.

ملکه گازی اوکراین چگونه میلیاردر شد؟

خانم تیموشینکو ملکه گازی در 1991 هیچ ثروتی نداشت الان بعد از 20 سال میلیاردر است. او یکی از بزرگترین اولیگارشی های مالی در اوکراین را رهبری می کند. درباره فساد مالی او و هم حزبی هایش کمتر کسی تردید دارد. موضوع اتهام رشوه گیری از روسیه افسانه سازی نبود. این موضوع از سوی منابع روسیه دامن زده نشد زیرا این خانم خود امتیاز بزرگی به روسیه داده بود. جناح های رقیب او در دولت اوکراین سوء استفاده های مالی او را منتشر کردند.

عکس: ذوق‌مرگی اصلاح‌طلبان از آزادی تیموشنکو

تحلیل گران سیاسی اوکراین را به آزمایشگاه انقلاب مخملی تشبیه می‌کنند. واکنش روزنامه‌های اصلاح طلب به این واقعه جالب توجه است.

ریاست‌جمهوری اوکراین به تسخیر مخالفان درآمد

معترضان حامی اتحادیه اروپا، در این مدت با حضور مداوم در میدان استقلال کی‌یف، تلاش کردند با حمایت غرب، دولت را به عقب‌نشینی وادار کنند؛ هرچند رئیس‌جمهور اوکراین دیشب با سران مخالفان توافق‌نامه صلح امضا کرد، تظاهرات‌‌ امروز همچنان ادامه یافت.

استعفای نخست‌وزیر اوکراین پذیرفته شد

رییس جمهوری اوکراین روز سه شنبه با استعفای نخست وزیر و کابینه وی موافقت کرد.

احتمال یک انقلاب رنگی دیگر در اوکراین

از سرگیری ناآرامی های دوماهه اوکراین پس از وقفه کوتاه و شدت اعتراض معترضان این سوال را در محافل سیاسی و کارشناسی دامن زده است که آیا این کشور اروپای شرقی با انقلاب رنگی دیگری مواجه است؟

رنگ‌گرایی در شأن نامزد انتخابات ایران نیست

عده‌ای از کاندیداها بدون در نظر گرفتن قواعد نظام جمهوری اسلامی و شأن یک نامزد ریاست بر «جمهور مسلمان ایرانی»، باز در حال افتادن در دامی هستند که پیش‌تر سبزگرایان در آن فروافتادند.

یک انقلاب رنگی چگونه عمل می‌کند؟

انقلاب‌های رنگی همیشه در کشورهایی رخ می‌دهند که منابع استراتژیک و طبیعی دارند: گاز، نفت، پایگاه‌های نظامی و منافع جغرافیایی. همچنین این گونه انقلاب‌ها همواره در کشورهایی اتفاق می‌افتند که دولتی ضدامپریالیست دارند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.