فرهنگ چیست؟

یکی از مهمترین کارکردهای فرهنگ در سنت اومانیستی این بود که بین خود و دیگر عملهای اجتماعی مان و نهادها آگاهی ایجاد کند تا بتواند به خوبی به در مقام نقد آنها عمل کند.

علوم انسانی اسب‌تروای تهاجم فرهنگی است

وي در پاسخ به سوالی مبنی بر دینی سازی این علوم گفت: علوم انسانی در شاکله خود دینی نیست و قطعا دینی نیز نخواهد شد، البته ما می توانیم علوم دینی بسازیم. به طور مثال هیچ وقت نمی توانیم یک ماشین را به یک بوئینگ 747 تبدیل کنیم ولی خودمان می توانیم یک بوئینگ 747 بسازیم و این مسئله در حوزه علوم دینی و علوم انسانی نیز صدق می کند.

جایگزینی دین با معنویت؛ نه سهم عقل و نه سهم دل

«اسلام معنوی» که در فضای روشنفکری ایران، در سال هشتاد مطرح شد یک نگاه بخشی و جزیره‌ای به دین دارد. پیش‌تر نیز از اواسط دهه هفتاد «جایگزینی معنویت به جای دین» مطرح شده بود. هیچ‌گاه مشاهده نشد که جریان روشنفکری به خود این زحمت را داده باشد که یک دوره منسجم «کلام و الهیات»، از «توحید» تا «معاد»، و یا یک دوره منسجم «فقه» از «طهارت» تا «دیات» بصورت «تفصیلی» بنویسد و تا بصورت مصداقی و تفصیلی معلوم شود معنویت چگونه است.

عینک این‌جهانی و اومانیستی در عرفان‌های کاذب

مدیر گروه جنبش‌های معنوی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) با بیان اینکه میل به هدف والا جزء نیازهای فطری انسان است و گویا مدرنیته نتوانسته آرمانی را به مثابه هدف والا فراهم و از آن دفاع کند گفت: عرفان حقیقی بر مبانی و مبادی مستحکمی و بر معرفت‌شناسی عقلانی استوار است.

انسان از منظر احمدی‌نژاد

آخر این چه واژه مضحکی است که شما جعل کردید و عده‌ای را «اومانیست فیلسوف عارف مدرن» می‌خوانید. سخن گفتن از مجانست و مشابهت و مسانخت، نشانگر عدم دریافت حقیقت از مطالب عارفان است و البته سخن بی‌عمق و ریشه، نتیجه‌ای جز بهتان و دروغ در پی ندارد. آخر عارفان که خداگونه شدن را در فنا تعقیب می‌کنند، چگونه تشبیه‌گر می‌شوند؟

نقدی بر انسان‌شناسی آقای رئیس‌جمهور

وقتی ما از خدا گونه بودن و خداگونه شدن انسان سخن می گوییم و او را جامع اسماء و صفات الهی می نامیم، حتی اگر بتوان آن را تعظیم انسان دانست، قطعا مرادف با تشبیه و تحقیر ذات قدوسی الهی است که از هر گونه شبه و مثل و وصف و سنخ و عِدل متعالی است.

از انسان‌شناسی آوینی تا انسان‌شناسی احمدی‌نژاد

«شاهنامه» به نظر من حکمت معنوی است و منافاتی با دین ندارد که هیچ، اصلا اسطوره‌هایی که فردوسی در شاهنامه بررسی یا جمع کرده است، اساطیری هستند که اگر بخوهیم آن‌ها را بر اساس تفکرات دینی و عرفانی خودمان تاویل کنیم، خواهیم دید که «شاهنامه» اصلا حکمت معنوی است و چه بسا از این لحاظ کم نظیر است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.