میزگرد ایران و مصر: چشم‌انداز آینده

میزگرد «ایران و مصر: چشم انداز آینده» روز شنبه ۱۸ بهمن ماه با همکاری دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان و موسسه الاهرام مصر برگزار خواهد شد.

ادعای وزارت خارجه مصر در خصوص ایران

وزارت امور خارجه مصر در ادعایی ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد.

احمدی‌نژاد این یخ را خواهد شکست؟

چه جنبش های اسلامگرای سنی مانند سلفی ها و کشورهای خلیج فارس خوششان بیاید یا نه، اشتی ایران و مصر به دلیل تاریخچه مشترک ژرف آنها محتمل است.هرچند به دلیل نفوذ بیش از حد کشورهای خلیج فارس نمی توان گفت که دوستان قدیمی چه زمانی رسما روابط خود را دوباره از سر می گیرند.

لیبراسیون: اجلاس عدم تعهد، ایران را بازیگر اصلی پرونده سوریه می‌کند

روزنامه فرانسوی لیبراسیون نوشت: محمود احمدی نژاد اعلام کرد: «ایران، مصر را همکار و شریک استراتژیک خود می داند» و «آماده کمک به مردم مصر در تمامی زمینه ها است.» مرسی نیز تاکید کرد که «مصر، ایران را شریک استراتژیک خود می داند.» این توافق جدید، ایران را بازیگر اصلی پرونده سوریه خواهد کرد که همزمان به بشار اسد کمک نظامی می کند و نیز شریک دیپلماتیک سوریه است.

جانشین مُبارک در تهران پس از سی‌سال

دیکتاتور سابق مصر که از انتقال فرهنگی میان دو ملت هراس داشت، تا مرز قطع کامل ارتباط میان مردم ایران و مصر پیش رفت اما در این زمینه ناکام ماند و اکنون با سفر تاریخی محمد مرسی به تهران، قطعا توافق‌نامه‌های دوجانبه برای گسترش روابط فرهنگی و اجتماعی دو دولت و ملت به امضای طرفین خواهد رسید.

قاهره خواهان عالی‌ترین سطح روابط با تهران است

خبرگزاری فارس: قائم مقام وزیر خارجه مصر با تاکید بر اینکه قاهره خواستار بهترین سطح روابط با ایران است، گفت: بسیار خرسندیم که ریاست نم را به ایران واگذار می‌کنیم؛ این در حالی است که شرایط منطقه و جهان بسیار حساس‌تر و با اهمیت‌تر از گذشته به نظر می‌رسد.

مصر، ایران و شرایطی که پیش روست

اینکه بگوئیم «قیام مردمی» برنامه ریزی آمریکاست، گزافه است، بلکه آمریکا در حادثۀ مترقبۀ قیام مردمی افتاده است و تلاش می‌کند با ساخت تجهیزات و استفاده از عوامل مختلف خود را از این سیل و زلزله‌‌ رها کند.

اتحاد مصر و ایران، تضمین کننده محو رژیم صهیونیستی و مهار آمریکا

رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای یک هیئت مصری تاکید کرده است اتحاد مصر و ایران، تضمین کننده محو رژیم صهیونیستی و مهار آمریکا خواهد بود.

اگر اسرائیل به ایران حمله کند، فتوای جهاد خواهم داد

رئیس جریان‌ اسلام‌گرای العزمیه مصر تاکید کرد، اگر اسرائیل به ایران حمله کند، برای مقابله با اسرائیل و آمریکا فتوای جهاد خواهد داد.

برقراری روابط ایران و مصر؛ تضعیف عربستان

حوادث ژانویه 2011 در مصر می تواند سرمنشاء آغاز روند نزدیکی دو کشور به یکدیگر گردد. این تحولات که موجب برخی تغییرات شکلی و ماهوی در نظام حکومتی مصر شده – و خواهد شد – در سطح منطقه ای می تواند نوید بخش تغییر موازنه ها و معادلات قدرت باشد. این مقاله با بررسی مختصر روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر، با عطف به تحولات اخیر مصر و شکل گیری جایگاه منطقه ای جدید آن، در پی اثبات این نکته است که عربستان سعودی با بازیابی روابط ایران و مصر به لحاظ نقشی دچار تغییراتی خواهد شد که نهایتا منجر به تضعیف منطقه ای آن خواهد گردید.