کوچ گسترده آلمانی‌ها به ایمیل‌های ملی از ترس جاسوسی آمریکا

به گفته او، تا کنون ۸۰ درصد از کاربران آلمانی به سرویس‌های بومی موجود در این کشور مهاجرت کرده‌اند. علت اصلی کوچ کاربران آلمانی به ایمیل‌های ملی٬ امکان رمزگذاری (Encryption) خصوصی ایمیل‌ها است٬ به‌گونه‌ای که رمزگشایی و خواندن محتوای ایمیل‌ها برای سازمان‌های جاسوسی یا نفوذگران آنلاین به سادگی میسر نباشد.

مزیت ایمیل شرکت پست چیست؟

این سوال مطرح می‌شود که ایمیل ملی ارائه شده با حجم ۵۰ مگابایت و روند ثبت نام شرح داده شده چه مزیت نسبی برای کاربران فراهم می‌کند که آنها را برای استفاده از این خدمت اقناع کند؟

کاربرد ایمیل ملی شخصی نیست

مدیرعامل شرکت پست در تشریح شرابط استفاده از پست الکترونیک ملی و نحوه فعالسازی آن گفت: ارائه سرویس ایمیل ملی بر پایه سرویس های جدید مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات شکل گرفته است و کاربر باید سالانه مبلغ یکهزار تومان به عنوان هزینه فعالسازی این سرویس پرداخت کند.

هر ایرانی درکنار کدپستی ایمیل ملی می‌گیرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس برنامه های درنظر گرفته شده برای تعامل و ارتباط دو طرفه دولت و مردم از این پس هر ایرانی در کنار کدپستی، یک پست الکترونیک اختصاصی دریافت خواهد کرد.

چه کسی ایمیل کاربران «مهر» را می‌خواند؟

سامانۀ پست الکترونیکی پاسخ می‌دهد که به دلیل پر شدن صندوق پستی amir@mehr.ir، ارسال این پیام به صندوق پستی این فرد، -به عنوان یکی از مخاطبین نامه- ممکن نبوده است! یعنی در هنگام ارسال انحصاری نامه برای خودمان، سامانۀ پست الکترونیکی مهر یک نسخه از پیام را برای جناب «امیر» هم ارسال کرده است.

آیا ایمیل‌های ملی واقعاً ملی هستند؟!

مدیرعامل بیان راجع به ارزیابی دستاوردهای اعلام شده از سوی مدیران وزارت ارتباطات گفت: «اگر تنها بخش کوچکی از ادعاهای مسئولین وزارت ارتباطات واقعیت می داشت، ایران امروز قطب آی تی جهان شده بود!»

سرویس‌های پست الکترونیکی نه داخلی‌ند و نه شایسته نام ملی!

بهتر است توضیح داده شود که براساس کدام معیارهای فنی، صلاحیت سرویس های دولتی iran.ir، post.ir و chmail.ir (چاپار) بررسی و تائید شده است تا این شائبه در اذهان به وجود نیاید که برخی با علم و آگاهی به مشکلات متعدد کاربری و امنیتی و عدم قابلیت توسعه پذیری این سه سرویس، اصرار دارند دستاوردهای ناقص و فاقد کیفیت خود را با استفاده از تبلیغات سرسام آور و بخشنامه های الزام آور به کاربران ایرانی تحمیل کنند.

ایمیل رسمی چاپار هم به میدان آمد

با اعلام ممنوعیت استفاده از پست ‌الکترونیک خارجی در مراودات بانکی، پست ‌الکترونیک چاپار شورای عالی اطلاع رسانی، به عنوان یکی از سرویس‌دهندگان رسمی کشور در حوزه پست ‌الکترونیک داخلی معرفی شد.

استفاده از ایمیل‌های‌ خارجی برای گزارشات بانکی ممنوع شد

وزیر ارتباطات در نامه‌ای خطاب به رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: از این پس در هنگام افتتاح حساب، تنها ایمیل داخلی از مشتریان پذیرفته ‌شود و ارسال صورت‌حساب‌های بانکی به ایمیل خارجی ممنوع است.

ضرورت استفاده مديران از ایميل ملی

معاون سازمان فناوري اطلاعات تاكيد كرد كه استفاده تمامي مديران و مسوولان كشوري از اي‌ميل ملي در برقراري ارتباطات مبتني بر اينترنت ضروري است.