پشت واردات پهنای باند چه‌کسانی هستند؟

وزیر ارتباطات 10 ماه پیش وعده عزم جدی برای اجرای شبکه ملی اطلاعات را داد اما به آن عمل نکرد و در کمیسیون صنایع مجلس، شورایعالی فضای مجازی و کمیسیون فرهنگی مجلس در بیان اقدامات خود فقط چند اسلاید را نمایش داد!

تاکید روحانی‌ بر اجرای شبکه‌ملی‌اطلاعات

رئیس جمهور تاکید کرد که اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات و ارائه خدمات و سرویس های مورد نیاز جامعه بر بستر این شبکه موجب استفاده آسان و راحت تر مردم از فضای مجازی خواهد شد که علاه بر آن مردم می توانند با امنیت خاطر بیشتری از فضای مجازی داخلی استفاده کنند؛ همچنین با راه اندازی این شبکه برای فعالیت در فضای مجازی نیازی به انتقال اطلاعات و ارتباطات داخلی به خارج از کشور نخواهد بود.

طرحهای ارتباطی-اینترنتی که رونمایی نشد

راه اندازی سیستم عامل ملی نیز از دیگر طرحهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در طول چند سال اخیر است که با وجود آنکه چندین بار عملیاتی شدن آن وعده داده شد اما تاکنون به سرانجام نرسیده و مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

اینترنت ملی وارد فاز اجرایی شد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از عملیاتی شدن فاز جدید پروژه شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: در این فاز جدید اشتراک گذاری اطلاعات بین دستگاههای اجرایی مختلف و پیاده سازی پنجره واحد خدمات را برای ارائه سرویس منسجم به مردم خواهیم داشت.

اینترنت ملی؛ فرصت‌ها و تهدیدها

اینترنت امروزه رسانه‌ای است که در میان اغلب گروه‌های سنی رواج پیدا کرده و جایگزین بسیاری از رسانه‌های قدیمی‌تر (مثل کتاب و روزنامه) شده است و مردم اغلب با آن سرگرم می‌شوند. جامعه‌ی ما نیز، به دلیل جوان بودن، تمایل زیادی به استفاده از خدمات اینترنتی دارد. اگر بخواهیم جذابیت رسانه‌ها را در میان گروه‌ سنی جوانان رتبه‌بندی کنیم، اینترنت و تلویزیون پرطرفدارترین رسانه‌ها هستند و روزنامه، رادیو، سینما و دیگر رسانه‌ها در اولویت بعدی قرار می‌گیرند.

قیمت اینترنت در شبکه ملی کاهش می‌یابد

معاون سازمان فناوری اطلاعات از کاهش قیمت اتصال به اینترنت در شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: در شبکه ملی اطلاعات کاربران برای دسترسی به سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه در حدود اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه و رقمی در حد ۱۰ هزار تومان هزینه باید بپردازند.

اینترنت ملی به آموزش و پرورش می‌رسد

تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای این تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش را اولین عضو شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد و گفت: یکی از اهداف این شبکه ارائه سرویسی حفاظت شده و مستقل از اینترنت و با پهنای باند مناسب و منطقی است که امیدواریم با توانایی های شرکت های دانش بنیان بومی بحث امنیت در این شبکه به صورت کامل توسعه یابد.

اینترنت ملی هیچ سرویسی را محدود نمی‌کند

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بحث اینترنت ملی به معنای توسعه فیلترینگ نیست.

سرویس‌های پست الکترونیکی نه داخلی‌ند و نه شایسته نام ملی!

بهتر است توضیح داده شود که براساس کدام معیارهای فنی، صلاحیت سرویس های دولتی iran.ir، post.ir و chmail.ir (چاپار) بررسی و تائید شده است تا این شائبه در اذهان به وجود نیاید که برخی با علم و آگاهی به مشکلات متعدد کاربری و امنیتی و عدم قابلیت توسعه پذیری این سه سرویس، اصرار دارند دستاوردهای ناقص و فاقد کیفیت خود را با استفاده از تبلیغات سرسام آور و بخشنامه های الزام آور به کاربران ایرانی تحمیل کنند.

ماهواره به فضا می‌فرستیم ولی موتور جستجوی ملی نداریم؟

موضوع وضعيت سرويسهای اينترنتی از جمله ايميل و جستجو گرهای داخلی، چهارشنبه شب در برنامه تلویزیونی ثریا مورد بررسی قرار گرفت.