کاریکاتور: بازرسی با چشمان بسته!

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده درخصوص بازرسی از مراکز نظامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: آنها با اعلام مختصات جغرافیایی که از قبل می گویند چشم بسته به محل مورد نظر آورده شده و با استفاده از جی پی اس جایابی انجام و نمونه برداری انجام می شود و سپس چشم بسته بر می گردد و این مورد در همه کشورها انجام می شود.

موافقت تیم ایرانی با بازرسی‌های فراتر از پروتکل + سند

عراقچی در اظهارات خود به صراحت گفت تیم ایرانی آنچه که وی دسترسی های مدیریت شده می نامند را در چارچوب پروتکل الحاقی پذیرفته و اگر این سطح از بازرسی های پروتکل الحاقی مورد قبول ایران قرار نگیرد توافق نمی شود. اما موضوعی که عباس عراقیچی به ان اشاره نکرده و تبعات منفی آن به مراتب از پذیرش پروتکل الحاقی بیشتر است، موضوع موافقت تیم ایرانی با بازرسی های فراتر از پروتکل در توافق لوزان می باشد. موضوعی که در توافق نهایی نیز یکی از اصول مهم توافق به حساب می آید.

زیر پوست توافق لوزان!

حسین شریعتمداری-حامیان توافق می‌گویند که بلافاصله بعد از عهدشکنی آمریکا همه توافقات انجام شده را نادیده گرفته و به نقطه قبل از توافق بازمی‌گردیم اما این توضیح اگر چه منطقی است ولی بسیاری از تعهدات ما در توافق لوزان- و قبلا در توافق ژنو- بعد از اجراء قابل بازگشت نیست.

عکس: بازگشت پلمپ به نطنز

شروع اجرای توافقنامه ژنو با بسته شدن اتصالات بین زنجیره‌های دو قلو برای تولید اورانیوم ۲۰ درصد در نطنز:

بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات اراک

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به اظهارات برخی مقامات آمریکایی مبنی بر برچیدن بخش‌های زیادی از تاسیسات هسته‌ای ایران تاکید کرد: ما نمی‌پذیریم درباره چنین مسایلی وارد مذاکره شویم. حقوق هسته‌ای ایران حتی در کوتاه مدت قابل واگذاری نیست.

بازرسان آژانس وارد تهران شدند

دو تن از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شدند.

هیات فنی آژانس وارد تهران شد

‏هرمان‏ ‏ناکار‏تس‏ – معاون‏ ‏یوکیا‏ ‏آمانو‏ ‏- در راس هیات‏ ‏فنی‏ ‏و‏ ‏کارشناسی‏ ‏آژانس‏ ‏بین‏ ‏المللی‏ ‏انرژی‏ ‏اتمی‏ ‏بامداد امروز (چهارشنبه) وارد‏ ‏تهران‏ ‏شد.

بازرسان آژانس با کیف‌های آهنی آمدند

همانگونه که هیات اعزامی آژانس به ایران در ۲۳ آذرماه اعلام کرده بود، این هیات آمادگی دارد به محض پاسخ مثبت تهران در مورد پارچین، نسبت به بازرسی از آن اقدام کند.

پیش شرط ایران برای بازدید از تاسیسات پارچین

از دید ایران، ورود به این بحث –که بازدید از پارچین تنها یکی از موارد آن است- تنها زمانی امکانپذیر است که یک مدالیته میان ایران و آژانس که معین کند وظایف و تعهدات هر یک دو طرف در هر مقطع چیست؟

هیات آژانس انرژی اتمی وارد تهران شد

این مذاکرات به احتمال قوی یک روزه و پشت درب‌های بسته برگزار می‌شود. هم‌چنین تاکنون برنامه‌ای برای بازدید یا بازرسی هیات آژانس متشکل از کارشناسان از تاسیسات و مراکز هسته‌یی ایران یا سایت‌های دیگر اعلام نشده است.