فعالیت‌های اجتماعی علامه مجلسی چه بود؟

یکی از مهمترین تلاش‌های علامه مجلسی در طول عمرشان، از بین بردن نحله‌ها و فرقه‌های منحرف از دین، امر به معروف و نهی از منکر، اقامه نماز جمعه و مبارزه با جریانات افراطی تصوف بود.

۴ شیوه امام علی برای مبارزه با منکرات

چهار شیوه مهم امام علی علیه السلام برای مبارزه با منکرات، عمل به معروف توسط خود آمر و ناهی، تذکر زبانی، شیوه عملی مبارزه با بدعت‌ها و منکرات در جامعه و دفاع از آمر به معروف و ناهی از منکر است.

رویاروییِ صريح با بدعت‌گذاری در فرهنگ شیعی

در طول این یک دهه، رحیم‌پور دشمنان و مخالفان زیادی برای خود ساخته است. او به صورتی صریح، با چندین جریان معرفتی در عرصة عمومی، دست به گریبان شده و به نقّادی شجاعانه و عالمانة آن‌ها همّت گمارده است. در عین حال، او از تجربة کشمکش‌ها و منازعه‌های طاقت‌فرسای مطهری با این جریان‌های معرفتی درس‌ها آموخته و می‌داند به زودی باید هزینة گفته‌های صریح و شفاف خود را بپردازد.

نقدی به پاسخ جناب آیت الله

چندی است که تعدادی از اردتمندان و مقلدان آیت الله سید صادق شیرازی ضمن توبیخ و تشنیع بر حقیر به جهت مطالبی که بنده در کتاب «قمه زنی سنت یا بدعت» پیرامون روایت سر به محمل کوبیدن حضرت زینب سلام الله علیها بیان داشته‌ام.

پیامک‌های روحانی پوپولیستی و عوامفریبانه بود

نماینده اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی ارسال پیامک نوروزی رئیس‌جمهور به همه ملت ایران را پوپولیستی و عوام‌فریبانه دانست و نوشت: چرا بدعتی را می‌گذارند تا رؤسای دولت‌های بعدی هم آن را تکرار کنند؟ «خرج چو از کیسه مهمان بود / حاتم طائی شدن آسان بود!»

نگاهی روایی به حديث «رفع القلم»

معارضات اين روايت علاوه بر عقل و گزارشات تاريخي وجود ده‌ها و صدها آيه و روايت است كه تكليف را براي انسان ثابت نموده و اجازة تعدي و تجاوز از حدود و قوانين شرع را به هيچ كس نمي‌دهد. و چگونه ممكن است كساني كه مأمور هدايت انسان از ضلالت و گمراهي و گناه و تمرد هستند، مطالبي كه از آن اباحه‌گري و لاابالي گري و بي‌بندوباري استفاده مي‌شود را ترويج نمايند! مگر خود اميرالمؤمنين (عليه السلام) نفرمود: كل يوم لا يعصي الله فيه فهو عيد.

بدعت‌های عجیب و غریبی که وهن تشیع‌اند

وقتى عدّه‌اى وارد صحن مطهّر على‌بن‌موسى‌الرّضا علیه‌الصّلاةوالسّلام مى‌شوند، خود را به زمین مى‌اندازند و دویست متر راه را به‌طور سینه‌خیز مى‌پیماند تا خود را به حرم برسانند! آیا این کار درستى است؟ نه؛ این‌کار، غلط است. اصلاً اهانت به دین و زیارت است. چه‌کسى چنین بدعتهایى را بین مردم رواج مى‌دهد؟ نکند این هم کار دشمن باشد؟! اینها را به مردم بگویید و ذهنها را روشن کنید.

قمه زنی، جراحتی بر پیشانی شیعه!

«مجلس عزا نه برای این است که گریه کنند برای سید الشهدا و اجر ببرند، البته این هم هست بلکه مهم آن جنبه سیاسی است که ائمه ما در صدر اسلام نقشه اش را کشیدند که تا آخر باشد… ما ملت گریه سیاسی هستیم …»