چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

عقب‌نشینی مجلس از استمرار صلاحیت‌ها

نمایندگان با حذف ماده ای درخصوص استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات را رفع کردند.

مجلس استمرار صلاحیت نمایندگان را تصویب‌کرد

در صورت ثبت‌نام نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی برای دوره بعد، صلاحیت آنها برای نمایندگان مجلس استمرار می‌یابد مگر آنکه شورای نگهبان در جلسه رسمی خود تا 15 روز قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز را اعلام کند. بر این اساس سایر عوامل اجرایی یا نظارتی حق اظهارنظر در خصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

نحوه بررسی صلاحيت وزرا در مجلس

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس با بیان اینکه جلسه علنی فردای بهارستان با دستور بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برگزار می‌شود، گفت: بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در صحن علنی، چهارشنبه جاری به اتمام می‌رسد و در آخرین جلسه پایان هفته و همزمان رای‌گیری برای همه وزرای‌ پیشنهادی انجام خواهد شد.

دلایل قانونی ردصلاحیت رفسنجانی

رفسنجانی که در سن 80 سالگی قراردارد باید بتواند این اطمینان را به شورای نگهبان بدهد که در صورت کسب آرای مردمی از توان جسمی مناسبی برای دوندگی‌های معمول برای یک رئیس‌جمهور برخوردار است. بی‌شک 80 ساله بودن هاشمی یکی از موانع جدی برای احراز صلاحیت ایشان در بخش مدیر و مدبر بودن محسوب می‌شود و توقع عمومی از شورای نگهبان این است که سلامت جسمانی و شرایط سنی ایشان را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار داده و با قاطعیت اعلام نظر کند.

۹۰ درصد داوطلبان شوراها تأیید شدند

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفت: از مجموع ۳۰۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب شوراها، حدود ۳ هزار نفر رد صلاحیت و بیش از ۹۰ درصد آنان نیز تأیید شده‌اند.

اینفوگرافی: نگهبانان بی ادعا

همزمان با فرآیند بررسی صلاحیت ها توسط شورای محترم نگهبان نگاهی کوتاه داشته باشیم به این نهاد مهم و حیاتی جمهوری اسلامی ایران.

وزارت کشور دخالتی در بررسی صلاحیت‌ها نداشت

وزارت کشور مسئول رسیدگی به بحث رد و تایید صلاحیت‌ها نیست، در این راستا خلط مبحثی صورت گرفته که طی آن برخی رسانه‌ها گفته‌اند که وزارت کشور به صلاحیت داوطلبان رسیدگی می‌کند، اما طبق قانون کسی که می‌تواند بر امر انتخابات نظارت داشته باشد، شورای محترم نگهبان است.

روند بررسی صلاحیت داوطلبان طبق قانون انتخابات

خبرهای چندروزه گذشته درباره‌ی انتشار اسامی ردصلاحیت‌شدگان مجلس شورای اسلامی توسط هئیت‌های اجرایی با واکنش‌های مختلفی مواجه شده است. برای آگاهی مخاطبان ارجمند به مرور روند بررسی صلاحیت نامزدهای بر طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامي پرداخته‌ایم.

احراز صلاحیت یا اصل برائت؟

اينکه برخي گفته اند اصل بر برائت است و هيچ کس را نمي توان رد صلاحيت نمود مگر تخلف يا جرم او ثابت گردد که سخن بي پايه و اساسي است. زيرا اصل برائت در حقوق کيفري و در نزد دادگاه براي اثبات جرم است.

سازوکارهای تأیید صلاحیت تغییر کند

عماد افروغ با بیان اینکه مقداری سازوکارهای شورای نگهبان باید مورد دقت نظر بیشتری قرار گیرد، گفت که لازم است حتی جاهایی سازوکار شورای نگهبان مورد تجدید نظر قرار بگیرد و باید جوری باشد که بهتر با وظایف نمایندگی سازگار باشد.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.