مشکل ایمان است!

گفتار های اخلاقی امام را کنار هم بگذارید تا ببینید چند بار امام گفته که «هرچه داریم را خدا داده است! این انقلاب را خدا پیروز کرد! خرمشهر را خدا آزاد کرد! ما بندگان ضعیف هستیم و هرچه داریم از اوست!»

تاریخ بستر تحقق تمدن است

احمد رهدار گفت: هر جریانی که بخواهد خیز تمدنی بردارد، باید پیش از آن فهم تاریخی حاصل كند. برای تحقق تمدن اسلامی باید به نسخه‌های ناقصی از تمدن اسلامی که در عقبه تاریخ ما محقق شده‌اند، توجه ویژه کنیم.

مقابله با آژان‌ها، از ننه خاور و مادر رفسنجانی تا خواهر آیت‌الله بروجردی

داستان 21 تیر ماه 1314 مسجد گوهرشاد یکی از آن روایت هایی است که قابلیت پرداختن هنری و رسانه ای و حتی علمی را دارد. در حال حاضر یک سایت اینترنتی با جدیت برای جمع آوری محتوای تولید شده در این زمینه از سوی جامعه تلاش می کند تا به استقبال هشتادمین سالگرد این واقعه تاریخی برود. آن هم با روایتهایی که ردپای خانواده چهره های سرشناس متعددی در آن دیده می شود.

گرمارودی:تعبیر«زینب ستم‌کش»صحیح نیست

موسوی گرمارودی گفت: برخی برای حضرت زینب(س) تعبیر «ستم‌کش» را عنوان می‌کنند در حالی که عظمتی که در این شخص می‌بینیم و نوع مواجهه ایشان با واقعه عاشورا باعث می‌شود به کار بردن چنین تعبیری برای ایشان صحیح نباشد.

پژوهش در ایران تاریخ ندارد، گم شده است

پژوهش علم جدید در ایران تاریخ ندارد؛ یعنی نه می‌داند از گذشته‌ کدام پژوهش‌ها، به مسائل و شکل کنونی خود رسیده است و نه می‌داند در کدام آینده، پژوهش‌های بعدی خود را می‌سازد.

امکان و امتناع انتقاد در ایران

بیان اشکالات ساختار باید به یک هنجار مبدل شود؛ مانند خود الزام ساخت ساختار. دو وجه تخصصی و عمومی نقد نیز باید در مکان‌ها و شرایط همگون با خود صورت پذیرند؛ در غیر این صورت نه به هدف نقد خواهند رسید و نه نقد خواهند شد؛ بلکه صورتی از تخریب را شکل خواهند داد.

نگاهی به رابطه بهائیان با رژیم اشغالگر‌قدس

مروری بر روابط اسرائیل و بهائیت نشان می‌دهد که فرقه‌ی بهائیت، از ابتدای تشکیل رژیم اشغالگر قدس، روابط گسترده‌ای را با صهیونیست‌ها برقرار کردند؛ به طوری که این مسئله باعث شد تا اسرائیل به خانه‌ی دوم بهائیان تبدیل شود. علاوه بر این، اسرائیل در زمان رژیم پهلوی از بهائیان به‌عنوان ابرازی برای نفوذ در ایران و همچنین تضعیف نفوذ روحانیت در این کشور استفاده کنند، چرا که رژیم صهیونیستی متوجه شده بود که تا زمانی که روحانیت در ایران حضور دارد، نمی‌تواند دایره‌ی نفوذ خود را در این کشور گسترده کنند. از این رو، با حمایت از تشکیلات بهائیت، تلاش کرد تا اعتقاد مردم را به نهاد روحانیت و دین تضعیف کند.

کوروش پرستان برای او وصیت‌نامه جعل کردند

فرزندان من، دوستان من! من اکنون به پایان زندگی نزدیک گشته‌ام. من آن را با نشانه‌های آشکار دریافته‌ام. وقتی درگذشتم مرا خوشبخت بپندارید و کام من این است که این احساس در کردار و رفتار شما نمایانگر باشد، زیرا من به هنگام کودکی، جوانی و پیری بخت‌یار بوده‌ام.

بهانه انگلیس برای حضور نظامی در خلیج فارس

منطقه خلیج فارس افزون بر موقعیت ژئوپلتیک، موقعیت ژئواکونومیکی نیز دارد و آنچه از همه بر احراز چنین موقعیتی تأثیرگذار بوده، مسأله نفت و گاز است. تحولات نظام بین الملل، بیانگر آن است که در هزاره سوم میلادی، قدرت برتر از آن کسی خواهد بود که بر انرژی جهانی، به ویژه نفت و گاز تسلط یابد و بنابراین، جای تعجب نیست که خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین مخزن انرژی جهان، کانون توجه جهانی قرار گرفته است.

شکست روشنفکرِ مشروطه در سیاست و تفکر

روشن‎فکری نوعِ مشروطه هم در فکر هم در سیاست شکست‌ خورده بود. نوبت آزمون جدیدی برای اسلام بود که ۱۰۰ سال گفته بود اگر بیایم همه چیز را درست می‌کنم؛ اما اینکه ماند، برای این بود که سازوکار مناسبی در سال ۶۰-۵۸ توسط رهبری انقلاب تدارک دیده شد. نهادهای قانونی و نظامی و انتظامی و تلفیقی از روش‌های دمکراتیک با نوعی نظام سیاسی مبتنی بر تشیع، زمینه را برای تداوم فراهم کرد.