نگاهی واقع گرا به توسعه

یکی‌از مباحثی که مدت‌ها در تاریخ ایران و در ادوار مختلف، به‌‌ویژه از دوران مشروطه تا الان‌ مطرح‌شده، موضوع چگونگی توسعه‌‌ کشوراست.

دلیل محکومیت سلیمی نمین از زبان خودش

مشخص نیست بنده چه نشر اکاذیبی نسبت به آقای مشایی آن هم به قصد تشویش اذهان عمومی مرتکب شده‌ام؟ انتظار می‌رفت صاحبان قدرتی که در شکل‌گیری این پرونده و در نهایت در محکوم کردن یک پژوهشگر تاریخ به زندان نقش دارند مرحمت فرموده روشن می‌ساختند کدام بخش این سخن که «آقای مشایی سناریوی انگلیسی‌ها در مورد تاریخ باستان را تقویت می‌کند»، کذب است.

۴۰تدبیر بر بحران‌های تاریخی ایران

این چهل پرونده شامل جریان‌هایی است که تاکنون نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه بوده و با لطف و عنایت خاص خداوند رحمان و سربازان نام آشنا و گمنام امام زمان(عج) به صحنه قدرت‌نمایی و نمایش کارآمدی نظام اسلامی بدل شده است.

امیرکبیر چگونه «راحت» شد!

پس از گذشت مدتی رجال و شاهزادگان درباری که اصلاحات امیر را تا حد بسیاری به ضرر خود می‌دیدند، دست به اقداماتی علیه وی زدند. این افراد که صاحب نفوذ و قدرت هم بودند برای متوقف نمودن و بازگرداندن امیرکبیر از راهی که طی می‌کرد، کوشش بسیاری نمودند و چون راهی نیافتند اتهامات بسیاری را به صورت شایعه به او وارد ساختند.

از بختیار تا شعبون‌بی‌مخ در «معمای شاه»

همانطور که از نام پروژه برمی‌آید سریال به نظام شاهنشاهی رضاشاه می‌پردازد؛ دوره‌ای که شخصیت‎های تأثیرگذار فراوانی داشته است. البته بازیگران «معمای شاه» هنوز تکمیل نشده‌ با این وجود مهم‌ترین نقش‌های فاز اول این پروژه برگزیده شده‌اند.

میرزاکوچک‌خان؛ کمونیست وطن‌فروش یا مسلمان انقلابی؟

جنگلی‌ها، هم‌زمان با آغاز فعالیت‏های خود، هدف و ایدئولوژی خود را این گونه بیان کردند: «ما قبل از هر چیز طرفدار استقلال مملکت ایرانیم، استقلالی به تمام معنی کلمه؛ یعنی بدون اندک مداخله‌ی هیچ دولت اجنبی. اصلاحات اساسی مملکت و رفع فساد تشکیلات دولتی، ما طرفدار یگانگی عموم مسلمانانیم.»

اين قصه سر دراز دارد

گرايش اول كه همان گرايش ناسيونال – شووينيستي و ليبرال – سلطنت‎طلبانه است گرايشي است كه هم ليبرال‎ها و هم سلطنت‎طلب‎ها در آن نقش دارند. باني اصلي اين گرايش سرجان ملكم بود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.