وقتی اوباما حتی نمی تواند تحریم ها را «تعلیق» کند

بر اساس این طرح در صورت عدم تصویب توافق نهایی توسط کنگره آمریکا، حق رئیس‌جمهور جهت تعلیق تحریم‌ها نیز از بین می‌رود. مهم‌ترین دلیل مخالفت دولت آقای اوباما با طرح مذکور نیز سلب اختیارات قوه مجریه توسط این قانون بوده است. به این معنی که قوه مجریه در پای میز مذاکرات حضور دارد ولی در عمل هیچ اختیاری در تعلیق یا لغو تحریمهای اصلی بانکی و نفتی ندارد.

فارین پالیسی: تحریم‌ ایران سپاه را قدرتمند و اپوزیسیون را ضعیف می‌کند

تحریم‌ها سبب می‌شود تا طبقه متوسط جامعه که در حرکت‌های دموکراسی‌خواهانه همیشه هسته اصلی بوده‌اند، به مسایل روزمره اقتصادی خود مشغول شوند و دیگر توانی برای فعالیت‌های سیاسی نداشته باشند هم‌چنین گروه‌های شبه‌دولتی همانند سپاه پاسداران فعالیت‌های اقتصادی را در دست گرفته و آن‌ها در کشور بیشتر از گذشته خواهد شد.

تحریم‌های نفتی و بانکی ایران به کجا خواهد انجامید؟

دکتر غلامحسین حسن‌تاش در گفت‌وگو با تریبون مستضعفین گفت: به تناسب این‌که نفت خام بیشتری به عنوان جایگزین نفت ایران وارد بازار دنیا شود -چرا که بازار نفت جهانی و یک‌پارچه است- فشارهای تحریم ایران را بیشتر می‌کنند. مگر این‌که اتّفاقی در دنیا بیافتد و اقتصاد جهانی از این رکود خارج شود و رشد تقاضای نفت شدید شود، در آن صورت شاید مجبور شوند تحریم‌ها را محدودتر کنند.

تهدیدها و فرصت‌های تحریم‌های نفتی در گفت‌وگو با غلامحسین حسن‌تاش

حسن‌تاش با انتقاد از اظهارنظرهای غیرکارشناسی درباره عدم امکان تحریم نفت ایران، آینده‌ی تحریم را به تداوم یا عدم تداوم رکود اقتصادی جهان وابسته می‌داند و آسیب‌پذیری ما را به دلیل اقتصاد تک‌محصولی و توسعه‌نیافته کشورمان می‌داند و با انتقاد از عدم پایبندی دولت‌ها به برنامه‌های توسعه و جلوگیری از ورود بی‌رویه پول نفت به اقتصاد کشور از تجربه‌های ارزشمند دوران جنگ در حوزه نفت می‌گوید.

بازار نفت از نظر عرضه اشباع است

برخی کارشناسان انرژی و فعالان بازار نفت بر این باورند که اظهارات وزیر نفت عربستان نوعی پیام به کشورهای صنعتی و توسعه یافته است تا این کشورها از ذخایر راهبردی انرژی خود استفاده نکنند . آمریکا خواستار استفاده از ذخایر راهبردی انرژی کشورهای صنعتی برای مقابله با تاثیرات تحریمهای اعمال شده بر ضد صنعت نفت ایران و روند صعودی قیمت نفت شده است .

انحصار دولتی فروش نفت شكسته شد

پيش از اين در بخش‌هاي مختلف صنعت نفت، كارآفرينان بخش خصوصي توانسته بودند در زمينه صادرات محصولات فرآوري شده از نفت، گاز و پتروشيمي گام‌هاي بلندي بردارند٬ اما اين براي نخستين بار است كه صادرات نفت خام از انحصار دولت خارج شده و بخش خصوصي به انجام آن اقدام كرده است.

انتقاد ضمنی رهبر انقلاب از عدم چاره‌اندیشی به‌موقع تحریم‌های نفتی و بانکی

بهترش اين است كه قبل از اينكه آن تصميم را طرف مقابل بگيرد، شما حدس بزنيد آنچه را كه او انجام خواهد داد. فرض بفرمائيد كه مشكل جابه‌‌جائى منابع مالى و ناشى از فروش نفت را شما از قبل هم حدس مي‌زديد و ميگفتيد؛ يا مشكلى را كه در خريد و فروش نفت و انتقال نفت و بيمه و از اين چيزها به وجود آوردند، قبلاً همه را حدس مي‌زديم. راه‌ها را از پيش آماده كنيد.

پرهیز از خام‌فروشی نفت خنثی‌کننده تهدیدهای امنیتی است

مسئولین وزارت نفت می‌گویند در بازار نفت دنیا باید سهم داشته باشیم تا اینکه بتوانیم امنیت داخلی خودمان را تأمین کنیم… مجموعه ی امنیت داخلی و امنیت خارجی مثل دوحلقه ی به هم پیوسته اند، یعنی اگر شما نتوانید در داخل خود کشور بحث‌هایی مثل بیکاری را حل بکنید در بلند مدت با مسائل امنیتی خیلی کلان‌تری مواجه می‌شوید. ما باید نگاه بلندمدت داشته باشیم، این نگاهی که الان در داخل خود کشور مطرح می شود نگاه کوتاه مدتی است.

خام فروشی نفت چرا؟!

یکی از راهکارهای جلوگیری از خام فروشی سرمایه‌های کشور می‌تواند فروش داخلی این محصولات و تبدیل به سایر محصولات قابل فروش به خارج از کشور می‌باشد زیرا محصولات پتروشیمی در لیست تحریم‌های غرب نبوده و فقط نفت خام سبک و سنگین در این لیست غیرقانونی قرار دارد.

انفعال مسئولین و از دست رفتن زمان مقابله با تحريم نفتی

آن‌چه که در عمل اتفاق افتاد تنها لفاظی‌هایی بود که توسط مسولین سیاسی و نفتی انجام شد… این برداشت به وجود آمد که دودستگیِ جدی میان تصمیم‌گیران وجود دارد. از یک طرف، برخی از خبرگزاری‌های نزدیک به جریان‌ها و نهادهای سیاسی و نظامی، خبر از قطع صادرات نفت می‌دادند و از سوی دیگر، این اخبار از سوی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران تکذیب می‌شد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.