چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

جنگ سرد عربستان با ایران

مهدی جوکار-فارغ از تمامی تحلیل‌هایی که با تکیه بر مؤلفه‌های داخلی تلاش دارند اقدام عربستان را بیشتر با تکیه بر سطح خرد (جابه‌جایی قدرت در این کشور) تحلیل کنند، اما به نظر می رسد الزامات ساختاری منطقه‌ای است که عربستان را واداشت به چنین اقدامی دست بزند .

برنده کارزار خاورمیانه، اوباما است یا رامنی؟

وقوع بیداری اسلامی در خاورمیانه، برچیده شدن دیکتاتوری‌های عربی وابسته به آمریکا، ضعف غرب در مواجهه با تحولات منطقه و مواردی از این قبیل سبب شده است تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲به کارزاری برای تقابل تاکتیک‌های اوباما و میت رامنی در خاورمیانه تبدیل شود.

لوموند: بهار عربی نه، بهار اسلامگرایان

یک روزنامه فرانسوی تأکید کرد بهار عربی معنا ندارد و باید عنوان «بهار اسلامگرایی» را به تحولات اخیر خاورمیانه داد.

چماق تازه ترک‌ها بر فراز سوریه

ناتو با بیان عدم دخالت در ماجرای سوریه زمینه‌پرور ایجاد فضای مثبت در برخورد با غرب در سطح افکارعمومی توده‌ها و حتی بخشی از نخبگان و سرآمدان خاورمیانه می‌شود و از سوی دیگر ترکیه با یادآوری اینکه عضوی از اعضای ناتوست و بر طبق این پیمان هر گونه حمله به یکی از اعضای پیمان ناتو می‌تواند از سوی کل اعضای ناتو با پاسخی سخت روبرو شده و زمینه‌ساز اقدام نظامی احتمالی بر علیه سوریه شود

قطر؛ بازیگری جدید در خاورمیانه و جهان

همه این اتفاقات و سیاست‌ها راه قطر را باز کرده تا به تدریج نقش سنتی ریاض را بر دوش بگیرد و باعث به حاشیه رانده شدن عربستان شده و دیگران را نیز قانع کند که چشم داشتن به عربستان به عنوان یک متحد بزرگ دیگر بی‌فایده است و کشورهای عرب زبان دیگری به روی صحنه آمده‌اند که به قوانین بین‌المللی و حقوق بشر پایبند هستند.

واکاوی مواضع دوگانه ترکیه در برابر سوریه

دولت ترکیه تا کنون میزبانی سه نشست گروه های مخالف دولت بشار اسد را به عهده داشته است. سوریه انتظار دارد دولت رجب طیب اردوغان نقش واسطه را میان دولت سوریه و گروه اپوزیسیون ایفا کند. اینگونه نشستها نه تنها کمکی به حل بحران سوریه نمی کند، بلکه اوضاع این کشور را پیچیده تر خواهد کرد.

ارتباط صدور «رأی دادگاه حريری» با «توطئه غرب در سوريه»

دادخواست اوليه دادگاه حريري عليه حزب‌الله قرار بود سال گذشته صادر شود ولي اين اقدام به‌تعويق افتاد. بررسي «زمان» صدور اين رأي به‌روشني شكست طرح «آشوب مسلحانه» غربي‌ها در سوريه را ثابت مي‌كند.

بغض متراكم خاورمیانه تركید

اتفاقاتی كه در كشورهای اسلامی افتاده، یك ریشه طولانی‌مدت دارد و شاید به بیش از صد سال پیش برمی‌گردد. بعد از فروپاشی عثمانی و به وجود آمدن كشورهای عربی از دل دولت عثمانی، همیشه در این كشورها بین مردم منازعاتی درباره آینده و سرنوشت كشورشان وجود داشته است.

ماهیت حوادث سوریه با حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسئولان نظام و قشرهای مختلف مردم، با تبریک عید شریف مبعث به ملت ایران و امت اسلامی، بعثت پیامبر اکرم (ص) را بزرگترین نعمت الهی و برترین و پربرکت ترین روزهای سال خواندند و تأکید کردند: بیداری اسلامی ملتهای منطقه، حرکتی در مسیر نبوی است و ملتهای مسلمان و ملت بزرگ ایران، با هوشیاری اجازه نخواهند داد امریکایی ها و صهیونیستها، با ایجاد اختلاف و حیله های دیگر، این حرکت عظیم را منحرف و یا بر آن موج سواری کنند.

عربستان؛ دستیار آمریکا در سرکوب و پشتیبان دیکتاتورهای فراری

با نگاهی به تحولات جهان عرب و واکنش عربستان سعودی نسبت به این تحولات می توان آشکارا دید که آل سعود در جهت اهداف غرب به ویژه آمریکا در منطقه قدم برداشته و به منزله دست راست این قدرت استعمارگر عمل می کند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.