آموزه‌های غیراسلامی را از علوم انسانی کنار بگذاریم

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه با بیان اینکه یک شبه تحول در علوم انسانی پدید نمی آید و مسیر تولید علم زمان‌بر است تاکید کرد: «نباید کند و یا با تعجیل به تولید علم پرداخت. ما باید علوم انسانی غربی را کامل بشناسیم و بعد تحول ایجاد کنیم. تا شناخت کاملی از علوم انسانی نداشته باشیم نمی‌توانیم تحول ایجاد کنیم.»

بررسی تحول در علوم سیاسی در «پنجره»

دویست و یکمین شماره هفته‌نامه «پنجره» به مدیرمسئولی علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه و بهای ۵ هزار تومان روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی آن نیز با ۴۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به فروش می‌رسد.

علوم انسانی اسب‌تروای تهاجم فرهنگی است

وي در پاسخ به سوالی مبنی بر دینی سازی این علوم گفت: علوم انسانی در شاکله خود دینی نیست و قطعا دینی نیز نخواهد شد، البته ما می توانیم علوم دینی بسازیم. به طور مثال هیچ وقت نمی توانیم یک ماشین را به یک بوئینگ 747 تبدیل کنیم ولی خودمان می توانیم یک بوئینگ 747 بسازیم و این مسئله در حوزه علوم دینی و علوم انسانی نیز صدق می کند.

بازخوانی ماموریت حوزه در تولید علوم‌انسانی

در این شماره، دو پرونده با هدف تولید علوم انسانی و فرهنگ‌سازی تولید علم در میان طلاب جوان، به چاپ رسیده است. پرونده «مأموریت تمام‌نشدنی» در 50 صفحه‏ با موضوع «بازخوانی مأموریت حوزه در تولید علوم انسانی اسلامی» و پرونده‏ «منظومة مولد»‏ با موضوع «ظرفیت‌سنجی علوم حوزه برای تولید علوم انسانی اسلامی» در 30 صفحه در این شماره دیده می‌شود.

علوم انسانی و سیاست‌گذاری کلان

اگر فرمول و شاکله‌ای برای این قضیه طراحی شود، به ترتیب عبارت است از: مفهوم نظریه، روش، حوزه‌های تحقیقاتی، سیاست‌گذاری اول، برنامه‌ریزی، استراتژی اجرایی، تاکتیک‌های اجرایی و تکنیک اجرایی. این، یک شاکله‌ی کلان برای سیاست‌گذاری است. اگر این شاکله در سازمان‌های معرفتی، یعنی حوزه و دانشگاه رعایت نشود، بر تضاد آن افزوده می‌شود، چون این تضاد بر اساس جهل بنا می‌شود نه دانش و آگاهی.

برنامه فرجی دانا برای تحول در علوم انسانی

رضا فرجی دانا وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فنآوری دولت یازدهم گفت: یکی از محور های برنامه پشنهادی من به مجلس شورای اسلامی ضرورت تحول علوم انسانی با نگاه به معارف اسلامی است.

فست فود علوم انسانی!

همین نگاه اشتباه باعث رشد قارچ گونه ی تحقیقات و مقاله هایی می گردد که هیچ دردی از جامعه ی ایران را مداوا نمی کند. بعضی از اساتید سالخورده علوم انسانی اگر روزی از طرف منابع دست دوم علوم غربی تحریم شوند هیچ چیزی برای شاگردان خود ندارند.

تحول علوم انسانی دستمایه درگیری‌ها نشود

رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی با تأکید براینکه تحول علوم انسانی نباید دستمایه درگیری‌های سیاسی شود، گفت: باید صادقانه به دنبال تحول علوم انسانی باشیم و بدانیم که در این زمینه اصل موضوع استاد است.

احمدی نژاد جسارت شکستن ساختارهای غلط را داشت

اگر قرار باشد که تحولی در علوم انسانی اتفاق بیفتد، با بستن و حذف کردن رشته هیچ اتفاقی نمی‌افتد. با کارکردن و غورکردن در آن رشته‌ها و رسیدن به یک نوع تفقه و اجتهاد این اتفاق می‌افتد. اگر شما یک رشته را از سطح تا عمق نشناسی، نمی‌توانی بفهمی که چگونه باید متحول شود.

سرفصل‌های دروس علوم سیاسی تغییر کرد

برنامه علوم سیاسی در چهار حوزه مطالعات ایران، مطالعات سیاسی اسلامی، مطالعات جهان بین الملل و حوزه مطالعات سیاسی ارایه می شود که دانشجویان در هر یک از این حوزه ها با گذراندن 32 واحددروس پایه و 80 واحددروس تخصصی و 21 واحد دروس عمومی که در مجموع 136 واحد می شود دوره کارشناسی علوم سیاسی را طی می کنند.