در این شرایط نظام پارلمانی مناسب نیست

یکی از نکات مهم در نظام پارلمانی، ضرورت وجود نظام حزبی منسجم است چرا که اگر نظام حزبی منسجمی وجود نداشته باشد، نمی توان یک قوه مجریه با ثبات داشت و با توجه به پراکندگی و تشتت موجود در پارلمان، قوه مجریه نیز به طور مداوم در معرض سقوط قرار می گیرد.

برخی حساب‌شده سخنان رهبری را تحریف كردند

برخی رهبر انقلاب عالمانه و حکیمانه راجع به بحث جوان‌تر کردن و روزآمد کردن نظام بحث می‌کنند، به مذاق‌شان خوش نیامد، چون آرزوی سرنگونی این نظام را دارند. در حالی که از سخنان رهبر انقلاب کاملاً مشخص است که گفتند نظام پارلمانی برای آینده‌ی دور قابلیت بررسی دارد و تعبیر ایشان این بود که نظام ریاستی فعلی پاسخ‌گو است. بنابراین مسأله‌ی فوریت، مطرح نبود.

دلایلی که نباید موضوع تغییر نظام ریاستی به پارلمانی را سیاسی کرد

دلایل متعددی از میان صحبت‌های مقام معظم رهبری وجود دارد که نشان می‌دهد نباید تغییر نظام اداری کشور از ریاستی به پارلمانی را به سطح تنازعات سیاسی تنزل داد و آن را یک موضوع صرفاً سیاسی تصور کرد.

حسن رحیم‌پور: با نظام ریاستی یا پارلمانی سیاسی برخورد نشود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برخورد سیاسی برخی رسانه‌ها با سخنان رهبری درباره نظام پارلمانی را صحیح ندانست و گفت: نظام پارلمانی مدنظر رهبری در حوزه نظام‌سازی اسلامی مطرح شد، مسئله اصلی کشور تنها ریاستی یا پارلمانی بودن نظام نیست.

ساختار نظام و قانون اساسی مانند هر تجربه بشری دیگر قابل تغییر است

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی گفت: ساختار نظام و قانون اساسی با حفظ اصول و ارزش ها، مانند هر تجربه بشری دیگری قابل تغییر است.

انتخابات استانی مجلس، لازمه تغییر نظام ریاستی به پارلمانی

حمیدرضا کاتوزیان معتقد است لازمه‌ی اجرای تغییر نظام ریاستی به پارلمانی، تغییر ساختار انتخابات مجلس از حوزه‌ای به استانی است چرا که نگاه محلی یا ملی نمایندگان می‌تواند در انتخاب نخست‌وزیر نیز تعیین کننده باشد و حتی معضلاتی را نیز به وجود بیاورد.

لاریجانی: نظام پارلمانی کاملاً عقلانی و ضد دیکتاتوری است

رئیس مجلس شورای اسلامی با دفاع صریح از تبدیل نظام ریاستی کشور به نظم پارلمانی گفت : حرکت از نظام ریاستی به سوی نظام پارلمانی به نوعی منظم تر شدن ساختار کشور است، البته وضع موجود هم محسنات زیادی دارد و اشکالی ندارد.

واکنش احمدی‌نژاد به تبدیل سیستم ریاستی به پارلمانی

مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و دانشگاهیان در برابر سؤالی علمی، پاسخ علمی مطرح کردند و هیچ‌گونه مسئله خاصی وجود ندارد و در قانون اساسی جایگاه و اختیارات همه مسئولین مشخص است.