وزیر خارجه استرالیا وارد تهران شد

«جولی بیشاپ» نخستین وزیر خارجه استرالیا برای رایزنی در مورد پناهجویان ایرانی، گسترش مناسبات و همکاری برای مبارزه با داعش به ایران آمد.

تفسیر آمریکایی‌ها توافق‌نامه ژنو را «لغو و بی‌معنی» می‌کند

رئیس قوه‌قضاییه با انتقاد از ادعای مسئولان آمریکا مبنی بر اینکه توافق با ایران صرفاً درباره انرژی هسته‌ای است و می‌توانند مصادیق جدیدی را در موضوعات غیرهسته‌ای به تحریم‌ها اضافه کنند،گفت: چنین تفسیری توافق ژنو را لغو و بی‌معنی می‌کند.

نگاهی به میزان کاهش تحریم‌ها در توافق‌نامه ژنو

…در توافق‌نامه مقرر شده است که تحریم‌های مربوط به خدمات مورد نیاز برای جابه‌جایی نفت ایران همچون بیمه را تعلیق کنند. این مساله با توجه به حفظ سقف برای فروش نفت ایران، اثری بر افزایش صادرات نفت ایران نخواهد داشت و تنها حمل و نقل نفت ایران را تسهیل خواهد کرد…

9 ایراد حقوقی به توافقنامه‌ ژنو

توافقنامه از این جهت که به برنامه (نه حق) غنی‌سازی ایران اشاره کرده، مثبت است؛ اما از آن رو که آن را به محدودیت‌هایی فراتر از ان‌پی‌تی مقید کرده، مبهم است. ابعاد این ابهام قطعاً باید در مذاکرات جامع زدوده شوند. البته اگر طرف غربی به زدودن آن‌ها تن دهد؛ چون قطعاً این عبارات را بیهوده در توافق نگنجانده‌ است!

توافق ژنو شبکه تامین ایران را به خطر می‌اندازد

طرف ایرانی در توافق پذیرفته اطلاعات مربوط به پروژه هایی را در اختیار آژانس قرار بدهد که یا «هنوز آغاز نشده است» و یا اینکه «آغاز شده ولی ناقص» است.

ظریف: تحریم‌های بیشتر، مرگ توافق ژنو است

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران هشدار داده است اگر تحریم‌های جدیدی از سوی امریکا علیه ایران وضع شود، از نظر تهران «مرگ توافق‌نامه ژنو» خواهد بود.

کدام برد-برد؟!

خودشان هم که مکرراً تأکید میکنند که غنی سازی در ایران را به رسمیت نشناخته اند نشان دهنده همان است که هدفشان در گام نهائی به صفر رسانی غنی سازی و آزمایشگاهی کردن آن است. درواقع ما با پذیرش آن قید و بندها در مورد غنی سازی زیر 5% عملاً از حقی که NPT به ما داده نیز تنازل کرده ایم…

«قابل مذاکره نیست» را کنار گذاشتیم/ 20 درصد را به دلیل عدم نیاز متوقف کردیم

یک نگرانی در این باره وجود دارد که وقتی ما ۲۰ درصد را واگذار کرده ایم پس تمامی ابزارهایی که در دست داشتیم را از دست داده ایم و برای مذاکرات بعدی چیزی نداریم که این تحلیل کاملا نادرست است و به مفهوم دست کم گرفتن توانایی ها و دستاوردهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.ما ۲۰ درصد را به دلیل عدم نیاز خود متوقف کردیم و موارد دیگری را نیز با توجه به نیازهایمان تعریف کرده و با آنها در مذاکرات شرکت می کنیم.

چرا کانادا از توافق ژنو استقبال نکرد؟

لابی‌ صهیونیست‌ها در کانادا، پس از ایالات متحده، بزرگ‌ترین لابی صهیونیستی در قاره آمریکاست. برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که از نظر نفوذ و ثروت، لابی‌های یهودی کانادا تنه به لابی‌های یهودی در فرانسه می‌زنند.

توافق ژنو چه میزان از تحریم‌ها را کاهش می‌دهد؟

یکی از عواملی که تا کنون تعامل شرکتها با بخش نفت و گاز ایران را محدود می‌کرد ترس از تحریمها و قرار گرفتن در دایره شمول آنها است. این شرکتها حتی در حوزه‌هایی که قانونا مجاز بود و مشمول هیچ تحریمی نمی‌شد، با احتیاط عمل می‌کردند. به همین دلیل باید در ادامه مذاکرات راهی برای اطمینان‌بخشی به شرکتها، برای تعامل با ایران ایجاد شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.