ابتلا به سختی‌ها در وقت ارسال انبیاء

آنچه می خوانید گفتاری از دکتر امیرحسین بانکی پور فرد است که برگرفته از جلسات تفسیر سوره‌ی أعراف ایشان می باشد که شام شنبه ها در محله صائب اصفهان برگزار می گردد.

اهتمام به امر دین در میدان‌های دشوار

رفتار و منش عملی ایشان در زندگی شخصی به گونه‌ئی بود که گفتارش را نافذ و اثرگذار میکرد. او متعبّدی مراقب و اهل تضرّع و بکاء و خشوع، بود؛ تمتّعات متعارف زندگی از قبیل خوراک و پوشاک و شئون اجتماعی و امثال آن، در زندگی او نمودی نداشت. درعین‌حال اهتمام به امر دین در میدانهای دشوار و پر خطر، از قبیل حضور در مجاهدت علمای مشهد در مسجد گوهرشاد در سال ۱۳۱۴ شمسی، از نقاط برجسته‌ی زندگی او بود که تحمّل زندان و تبعید شش‌ساله از سوی دستگاه رضاخانی در سمنان و شهر ری نتیجه‌ی قهری آن به شمار میرفت.

رمز موفقیت علامه طباطبایی در قرآن بود

یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه رمز موفقیت علامه طباطبایی زندگی قرآنی ایشان بود، گفت: قرآن انسان را زنده نگه داشته، او را تغذیه می‌کند و بالا می‌برد.

مؤمن حقیقی کیست؟

آیت‌الله ری‌شهری در یکی از درس‌های تفسیر خود با اشاره به عوامل غضب الهی و راهکارهایی برای رسیدن به رضای خداوند به تبیین ویژگی‌های مؤمن حقیقی پرداخت.

همایش ملی فقه قرائت برگزار می‌شود

مدیرگروه تفسیر موضوعی قرآن از همکاری بین شورای عالی قرآن کریم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برای برگزاری همایش ملی فقه قرائت خبر داد.

عوامل انحراف جامعه از دیدگاه قرآن

در قرآن از 3 قوم یاد شده که مورد خشم الهی قرار گرفته‌اند؛ قوم‌های عاد، فرعون و بنی‌اسرائیل. اما برجسته‌ترین مصداق «المَغضُوبِ عَلَیهِمْ» در قرآن قوم یهود است چرا که آنها با انحراف جامعه، زمینه خشم الهی را فراهم ساختند.

گناهانی که خدا را خشمگین می‌کند

همه گناهان زمینه‌ساز خشم خداوند متعال است اما آنچه باعث شده پروردگار جهانیان در قرآن به برخی از گناهان تأکید داشته باشد و آنها را سزاوار عذاب بداند، چیست؟

علائم خشم خدا

آیت‌الله ری‌شهری در درس تفسیر خود با اشاره به مقصود از «مَغضُوبِ عَلَیهِمْ» در سوره مبارکه «حمد» به تفسیر خشم خدا، علائم آن و نحوه در امان ماندن از غضب الهی پرداخت.

شهید و الگوی شهادت در قرآن

آیت‌الله‌ ری‌شهری در درس تفسیر قرآن خود با اشاره به بالاترین نعمت الهی و الگوی شهادت در قرآن کریم به بیان مطالبی در رابطه با سومین دسته نعمت‌یافتگان الهی و جایگاه شهدا در قیامت پرداخت.

«صدیقان»مورد اشاره قرآن چه کسانی هستند؟

ما در نماز از خدا می‌خواهیم ما را در راه سبک زندگی پیامبران(ع)، صدیقان، شهدا و صالحان قرار دهد اما این «صدیقان» چه کسانی هستند و چه خصوصیاتی دارند؟