روم باستان، نمونۀ جامعه‌ای به انحراف رفته

جامعه روم دچار تجمل­گرایی و لذت­ طلبی شده­ بود و رومیها در فرهنگ و تمدن بیش از همه از یونانی­ها تقلید می­ کردند و چون قومی قدرت­مند بودند تقلیدهایشان از یونانی­ها، بسیار بزرگ­تر و وسیع ­تر شد.

تاریخ بستر تحقق تمدن است

احمد رهدار گفت: هر جریانی که بخواهد خیز تمدنی بردارد، باید پیش از آن فهم تاریخی حاصل كند. برای تحقق تمدن اسلامی باید به نسخه‌های ناقصی از تمدن اسلامی که در عقبه تاریخ ما محقق شده‌اند، توجه ویژه کنیم.

غرب‌زدگی در جامعه ایرانی رو به افزایش است

چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: قضاوت بر اساس ظواهر غرب سطحی‌اندیشی و اشتباهی بزرگ است. نیازمند حفظ فرهنگ خودی و سنت‌هایمان هستیم وگرنه تا چند سال دیگری چیزی از این فرهنگ باقی نمی‌ماند.

انصاری شیرازی؛ حکیم انقلاب

کم نبوده‌اند افرادی که مرجعیت فکری، معنویت روحی و حتی شهرت سیاسی داشته‌اند ولی در گمنامی جان سپرده‌اند. شیخ یحیی انصاری شیرازی از این قبیل گمنامان بود. وی زادهٔ روستایی در داراب فارس بود. نسَب وی به جابر بن عبدالله انصاری می‌رسید. اجداد وی نیز از اصحاب علم و فضل بودند. انصاری شیرازی از شاگردان حضرات بروجردی، اراکی، شیخ مرتضی حائری و محمدباقر سلطانی بود.

فروپاشی زبان یعنی فروپاشی تمدن

فرهنگ و ادب یكی از اصلی‌ترین نمودارهای پویایی تمدن است. نشانه‌های دیگر مانند علم، سیاست، نیروی نظامی و جمعیت نیز اگر همپای فرهنگ و ادب و هنر رشد داشته باشد، می‌توان باور داشت كه تمدن آن قوم نه تنها پویاست، بلكه بر دیگر تمدن‌ها نیز تأثیر خواهد گذاشت و در گذر زمان بر خرده‌تمدن‌ها چیره خواهد شد و آن‌ها را زیر پوشش خود قرار خواهد داد.

چرا تمدن ایرانی زمینه‌ساز ظهور شده است؟

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم، ضمن تمجید از نگاه ویژه شیعیان به تاریخ فلسفه گفت: ایران بعد از قبول اسلام در واقع با توبه و تغییر نماد، لایق زمینه‌سازی ظهور شده چرا که امدادهای الهی را در راستای خیر به کار گرفته است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.