برگزاری دوره تاریخ علوم در دوران تمدن اسلامی

چهارمین دوره­ آموزشی کاربردی علم و ایمان با محوریت آشنایی تخصصی با کلیات علوم انسانی اسلامی در رشته‌­ی دانشگاهی «تاریخ علوم در دوره­‌ی تمدن اسلامی» برگزار می‌­شود.

نقش امام رضا در تمدن اسلامی

امام رضا علیه السلام در این دوره از اسلام اصیل و اندیشه‌های ناب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دفاع کرد و با استفاده از ابزارها و مقتضیات زمان این وظیفه الهی خود را عملی کرد، بنابراین امام علیه السلام با این زمینه می‌خواست راه روشنی از اسلام ناب برای مردم ارائه کند.

مسجد و زنگ احیای تمدن اسلامی در اروپا

تمدن اسلامی در همۀ جای دنیای دیروز و امروز رواج دارد و بیش از پیش خواهد داشت. چگونگی این امر بستگی به کردار مقاوم در غلبه بر تعصبات فردی و جمعی دارد.

صنعت و تکنولوژی جزئی از علم دینی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: سرمایه داری حاکم بر غرب همانند تفکر نمرود و قارون است که براین اساس اعتقاد داشتند که باید تا جایی که امکان دارد طبیعت و عالم را غارت کرد و برای آنها حقوق دیگران معنایی نداشت و این در حالی است که اسلام با این منطق مخالف است.

تاریخ بستر تحقق تمدن است

احمد رهدار گفت: هر جریانی که بخواهد خیز تمدنی بردارد، باید پیش از آن فهم تاریخی حاصل كند. برای تحقق تمدن اسلامی باید به نسخه‌های ناقصی از تمدن اسلامی که در عقبه تاریخ ما محقق شده‌اند، توجه ویژه کنیم.

عوامل انحطاط و تقویت تمدن‌ اسلامی

پیشرفت علمی، فلسفی و تمدنی در تاریخ اسلام با باورهای شیعی مسلمانان گره خورده است، زمانی که باورهای دینی تقویت شود تمدن‌سازی و قدرت نیز به همراهش ایجاد می‌شود.

فیاض: علوم انسانی فارغ از دین نیست

ابراهیم فیاض گفت: علوم انسانی فارغ از دین نیست. چرا که علوم فرهنگی دین در آن جاری است. صادق زیباکلام هم گفت: علم، علم است و یهودی، مسیحی و بودایی ندارد. مسأله این است که باید بیایم علم را تعریف کنیم.

تحلیلی بر فرایند بسط و توسعه انقلاب اسلامی

وقتی از یک انقلاب صحبت می‌کنیم باید سه مقطع را در نظر بگیریم. یعنی اگر بخواهیم یك تقسیم‌بندی درمورد مراحل تکامل انقلاب داشته باشیم، یک مرحله، جنبش و انقلاب است که هدفش سرنگونی نظام سیاسی است؛ یک مرحله، نظام سیاسی است و مرحله‌ی سوم، تمدن است.

تشیع انگلیسی و تحجر مدرن

مواجهه جهان اسلام با جهان غرب در دوران معاصر مهمترین پدیده تاریخ معاصر مسلمانان به حساب می آید. این مواجهه اگر در مسیر طبیعی و منطقی انتقال فرهنگی و تمدنی رقم می خورد، می توانست زمینه رشد متقابل و دست یابی به یک نظم سنتز شده میان فرهنگی را فراهم آورد اما…

آغاز دوره آموزش مربی جنبش‌های شبه‌معنوی

رئیس مؤسسه علوم راهبردی ادیان و جنبش‌‏های انحرافی «معراج» گفت: آموزش مربی جنبش‌های شبه‌معنوی آغاز شده و در حال ثبت نام از اساتید حوزه‌های علمیه تهران هستیم.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.