افراط در تبریک به وزرای دولت اعتدال +تصاوير

با وجود تأکید این وزرا، هیأت مدیره و مدیران عامل بسیاری از شرکت‌های تجاری با ارسال تاج های گل صدها هزار تومانی و درج پیام‌های تبلیغاتی میلیونی در صفحه اول روزنامه‌های پرتیراژ، ارادت خود را به وزیران جدید اعلام می‌کنند.

آن‌چه از تملق و چاپلوسی نمی‌دانید

یک کارشناس مسائل فرهنگی با بیان اینکه تملق ممکن است نهایتاً به مبالغه گویی و غلو بینجامد گفت: ائمه اطهار از غالیانی که از آنها تملق می‏کردند پرهیر می‏کردند و آنان را از این کار برحذر می‏داشتند.

از مراتب چاپلوسی تا فرعون سازی!

چرا بعضی در حضور و غیاب برخی مسئولان القاب کذایی و آن چنانی برای آنان جعل می‌کنند این کار نکوهیده هم کوچکی و خفت برای گوینده در پی دارد هم آتش کبر و غرور و فرعون وجود لقب گیرنده را روشن و بیدار می‌کند هم فضای صمیمیت و محبت و یکرویی و یکرنگی را می‌بندد..

آفت چاپلوسی و عقب‌ماندگی هزارساله ما

مردى در مقام ثناگويى يكى از اميران برآمد، پس مقداد مشتى خاك برگرفت و بر چهره او پاشيد و گفت: رسول خدا(ص) ما را امر كرده است كه به صورت مداحان خاك بپاشيم.

بیان این‌ها هم به ضرر من است هم به ضرر خود گوینده

رهبر انقلاب: این مطالبى که برادر عزیزمان بعد از صحبت‌هاى آقاى لاریجانى فرمودند، واقعاً من را شرمنده می‌کند. ولو می‌دانم از روى محبت و اخلاص و صفاست –در این تردیدى نیست –لیکن این‌جور بیانات، هم به ضرر من است، هم به ضرر خود گوینده است.

از شما مردم می‌خواهم كه مرا با سخنان زيبای خود مستاييد

حضرت علی(ع) به وضوح مردم را از بکارگیری «ادبیات ستودنی» در وصف خود برحذر می‌کنند و از مردم می‌خواهند که با ظاهرسازی با ایشان رفتار نکنند و از سویی دیگر اعلام می‌کنند که هیچگاه ستایش را دوست نداشته‌اند چرا که ستایش را مخصوص پیشگاه خدای سبحان می‌دانند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.