پاسخ ظریف به روحانی درباره توافق ژنو

وزیر امور خارجه در این نامه که بعد از یک سال از اجرای توافق ژنو نگاشته شده است، به صراحت می‌گوید که غربی‌ها به تعهدات‌شان برای کاهش تحریم‌ها پایبند نبودند و حتی در همین مدت اقدامات بیشتری برای حفظ و تحکیم رژیم تحریم‌ها انجام دادند.

مخالفت با لغو تحریم‌های هسته‌ای شورای امنیت

در حالی که در مقدمه توافق ژنو به صراحت تاکید شده بود که راه حل جامع (برجام) باید «به رفع همه جانبه تمامی تحریم‌های شورای امنیت» بیانجامد، آمریکایی ها و هم پیمانان غربی آنها طی یکی دو روز اخیر با برداشته شدن بخشی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران مخالفت می کنند.

آبی برای اقتصاد ما از مذاکرات گرم نمی شود

حقیقت این است که آبی برای اقتصاد ما از مذاکرات گرم نمی شود. چون آن ها نمی خواهند گرم شود. آن ها جمهوری اسلامی ایران را به عنوان تهدیدی محسوب می کنند که نباید قدرتمند شود. از طرفی، برای اینکه قوی نشود نباید تحریم ها برداشته شود. یک چیز پیش پا افتاده ای را باید بدهیم که دلخوش باشند با اینکه تحریم ها برداشته شده است. نتیجه توافق ژنو و توافق لوزان مؤید همین مسئله است که چیز دندان گیری از این دو توافق نصیب ما نشده است.

چرا آمریکا به توافق هسته‌ای نیاز دارد؟

مقامات آمریکایی نگرانی‌های دیگری دارند. همانطور که قبلا مقامات آمریکایی گفته بودند، عدم توافق در مذاکرات هسته‌ای باعث بی‌اثر شدن تحریم‌ها خواهد شد. وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه‌ی آمریکا و مسئول تیم مذاکره‌کننده‌ی آمریکا پیش از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از خطر شکاف در تحریم‌های ایران سخن گفت . این نکته بعد از توافق ژنو نیز توسط آمریکایی‌ها تکرار شد.

برخی موضوعات جدی هنوز حل نشده است

ما در لوزان هیچ توافقی نداشتیم، فقط به یک سری از راه‌حل‌ها دست پیدا کردیم. در آن جا در برخی از موضوعات به راه‌حل دست پیدا نکردیم و اکنون در حال بحث و گفت‌وگو هستیم. در برخی از موضوعات راه‌حل پیدا شد و اکنون در حال قطعی کردن آن هستیم. در مورد برخی نیز که راه حل پیدا شد، متوجه شدیم که این راه‌حل‌ها پاسخگو نیست و آنها را تغییر دادیم.

هیچ گاه حقوق کمتر یا تکلیف بیشتر را نپذیرفتم

ما هم گفتیم یک بار برای همیشه هر چه مسأله دارید بدهید. ما اینها را حل می‌کنیم اما دوباره فردایش نباید بیایید بگویید یک مسأله دیگر داریم.اینها به این شش مسأله رسیدند. این شروع شد به حل کردن. در فاصله حدود شش ماه هر شش مسأله حل شد. آژانس برای تک تک اینها نامه داد که این مسائل از نظر من حل شده. جالب است که بدانید در ده اسفند هشتاد و شش مدیرکل وقت در گزارشش نوشت که این شش مسأله تمام شده است، اینها چهار روز بعد قطعنامه‌شان را صادر کردند. یعنی عوض این که حداقل بگذارند یک ماه بعد و دو ماه بعد.

گرانی در خدمت توافق بد

کسی در نیت خیر اکثریت کابینه منتخب مردم برای خدمت به آنان و حل مشکلاتشان تردیدی ندارد، اما رویدادهای ماه های اخیر حکایت از آن دارد که جریانی نفوذی در داخل دولت وجود دارد که خیر دولت و کشور و ملت را نمی خواهد.

رفع تحریم‌ها از طریق مذاکرات غیر ممکن است

در توافق ژنو تحریم‌ها تعلیق شد. در توافق جدید (لوزان) هم خبری از لغو نیست و قرار است طبق تصریحی که شده است تحریم‌ها تعلیق شود. آن هم نه تعلیق‌های بلند مدت. تعلیق‌های کوتاه مدت و برگشت پذیر و این خودش یعنی این که هر لحظه امکان دارد تحریم‌ها برگردند و اتفاقاً آمریکایی‌ها روی این مسئله خیلی تأکید دارند که ما تحریم‌ها را برگشت پذیر طراحی کردیم.

گزارش ناخوانده از سرنوشت مذاکرات و تحریم

این کتاب هرچند به بررسی وضعیت فعلی تحریم‌ها و کارنامه‌ی توافق ژنو در رفع تحریم‌ها پرداخته است، اما ادعای روشن کردن سرنوشت این مسیر در آینده را دارد؛ این ادعا از آن روست که از نظر مولفین کتاب، تداوم این مسیر در حال و آینده، با همان جزئیات تعیین‌کننده و قواعد و روال‌های قبل صورت می‌پذیرد، و در واقع توافق ژنو را می‌توان «مدل واقعی» توافقات احتمالی آینده (با همان ادعاها، با همان مشکلات اجرایی، و با همان سرنوشت) دانست.

20 توصیه امام خامنه‌ای برای تصحیح روند مذاکرات

توافق نکردن بهتر از توافق بد است – که این حرف را آمریکایی ها هم می زنند – این فرمول، فرمول درستی است؛ توافق نکردن بهتر از توافق کردنی است که در آن منافق ملت پامال بشود، عزت ملت از بین برود، ملت ایران با این عظمت، تحقیر بشود (بهتر است) توافق نکردن شرف دارد بر یک چنین توافقی کردنی

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.