در حاشیه قتل روحانی جوانی که قربانی بی تفاوتی مسئولین شد

اخیرا روحانی جوانی توسط یک بزهکار در مترو تهران به قتل رسید، بزهکار استدلال خود را برای قتل این روحانی بی گناه در عدم دریافت حق و حقوقش و بی توجهی به مطالباتش پس از مراجعه به مجلس شورای اسلامی عنوان کرده است.

انتقاد فرشاد مومنی از بی‌برنامگی اقتصادی دولت

در دوران وفور درآمدهای ارزی چه در دوران قبل انقلاب و چه بعد از انقلاب طوری در آمدهای ارزی را مصرف می کنیم، که همه می‌گویند هر چه فریاد دارید، بر سر نفت بکشید و در دوران کاهش درآمد نفتی نیز می‌گوییم ما که پول نداریم، پس برای چه باید برنامه بریزیم.

خطر یکسان انگاری توسعه غربی و پیشرفت اسلامی در برنامه ششم

ما در پیوست الگوی پیشرفت برای برنامه ششم پیشنهاد داده ایم تا وزارت علوم ،تحقیقات وفن آوری سؤالات مرتبط با موضوع دولت سازی اسلامی را از طریق کارگاه های آموزشی و دیگر روش ها با گروه های علمی، دانشجویان و اساتید تفاهم نماید و از محصولات علمی مرتبط با این جهت گیری حمایت خاص نماید. نحوه تفاهم و تولید این سؤالات -که در نظام مفاهیم الگوی پیشرفت به سؤالات جهت ساز شهرت یافته اند- در نظریه بانک سؤالات جهت ساز تشریح شده است.

علت ایجاد توسعه پایدار فرهنگ است نه نفت

پروفسور باقر ساروخانی گفت: پول تولید توسعه پایدار نمی‌کند، نفت نیست که توسعه ایجاد می‌کند، این فرهنگ است که موجب توسعه می‌شود. البته دقت کنید که رشد را از توسعه جدا کنیم.

سرمایه داری یگانه راه توسعه نیست

نوآم چامسکی بنیانگذار زبان شناسی مدرن و استاد دانشگاه MIT آمریکا معتقد است، اگر خوب به تاریخ اقتصاد توجه کنیم این موضوع را در خواهیم یافت که یگانه راه رسیدن به توسعه و نوسازی، سرمایه داری نیست.

دولت به دنبال سرمایه‌گذاری خارجی است

سخنگوی دولت با اشاره به سفر هیات آلمانی به ایران گفت: ما به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستیم و نه واردات کالاهای خارجی، چرا که توسعه و رشد کشور تنها با منابع داخلی امکانپذیر نیست.

نامه مهم روحانی به جهانگیری ابلاغ شد

رئیس‌جمهور در نامه مهمی به جهانگیری با تاکید بر اینکه باید برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه تدوین شود، رونق‌بخشی به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی را ضرورت ملی دانست.

دوره‌های تاریخی غرب و شکل‌گیری رنسانس

تمدن مغرب‌ زمین را به سه دوره تقسیم می­ کنند که دوره اخیر آن رنسانس نام دارد. در دوره رنسانس، تفکر غالب موجود در این دوره، گسترش می ­یابد و به بسیاری از فرهنگ­های دیگر سرایت پیدا می ­کند.

عدم نقد توسعه غربی علت مشغول شدن به مذاکرات

ریشه مذاکرات اخیر به اعتقاد ویژه تدوین کنندگان نظریه سیاست خارجی توسعه گرا به مفهوم توسعه غربی بازگشت دارد و به صورت طبیعی راه مقابله با ادبیات توسعه غربی گسترش گفتمان الگوی پیشرفت اسلامی در جامعه است. به عبارت دیگر به هرمیزان که گفتمان الگوی پیشرفت اسلامی کاربردی تر و جدی تر در جامعه مطرح شود؛ زمینه شکل گیری تجربه هائی مانند مذاکرات اخیر در مسیر حرکت انقلاب اسلامی کمتر می شود.

چه‌کسی نفی استقلال ‌را تئوری‌سازی می‌کند؟

هرچند استقلال‌خواهی یک از مهم‌ترین آرمان‌های ملت ایران بوده است، اما جریانی که قرابت‌های زیادی با دولت یازدهم دارد، توسعه‌یافتگی را در مسیری خلاف استقلال‌ ایران تئوریزه و وابستگی را تجویز می‌کند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.