۱۲۵ میراث ملی ثبت شده پرونده ندارند!

۱۲۵ اثر ملی در دولت گذشته به فهرست میراث فرهنگی ایران اضافه شده اند اما برای هیچ کدام از آنها پرونده ای تهیه نشده است. برخی از این پرونده ها برای ثبت جهانی نیز به یونسکو فرستاده شده اند.

ثبت جهانی سفره افطاری مسلمانان

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از ثبت جهانی سفره افطاری کشورهای مسلمان با محوریت جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: برنامه ریزی‌ها در این خصوص آغاز شده است.

«قدس شریف» ثبت جهانی شد

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور از ثبت «قدس شریف» در سومین اجلاس کمیته میراث جهان اسلام به عنوان نخستین پرونده ثبتی جهان اسلام خبر داد.

یونسکو قبرستان بقیع را ثبت نمی‌کند؟!

علی رغم تبلیغات متعدد برای جمع آوری امضاهای اینترنتی به منظور ثبت جهانی قبرستان بقیع در یونسکو، یک مقام رسمی در ثبت میراث فرهنگی اعلام کرد: ثبت جهانی آثار در یونسکو با این روش غیرممکن است.

نوروز ایرانی؛ نوروز جهانی

شامگاه سه‌شنبه، ‌مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطالبه ایران و 7 کشور دیگر برای ثبت اول فروردین به عنوان روز جهانی نوروز را پذیرفت تا بعد از ماه‌ها پیگیری، ‌اسفند به فروردین هدیه‌ای جهانی بدهد. ‌شامگاه سه‌شنبه پیگیری چندماهه ایران برای ثبت روز 21 مارس هر سال به عنوان روز جهانی نوروز جواب داد. ‌این پیگیری‌ها حدود دو سال قبل با ثبت نوروز به عنوان اولین اثر معنوی ایران آغاز شد.