جیرانی: بیماری فرهادی مسری شده است

فریدون جیرانی کارگردان فیلم سینمایی «خواب زده ها» گفت: بیماری آقای اصغر فرهادی به فیلم‌سازان جوان ما سرایت کرده است که این از تلخی ماجراست.

فرهادی مرعوب و مفتون جذابیت‌های ظاهری غرب نشده است

ما هنرمندانی با سابقه انقلابی داریم که تا پای‌شان به کشورهایی غربی رسید ترمز بریدند و فیوز پراندند. شروع کردند به شعر عاشقانه گفتن درباره غرب. آن هم درباره چه چیزهایی! مثلا در وصف کافه‌های لندن یا کافه‌های پاریس و آداب میگساری متمدانه انگلیسی‌ها و …. این نگاه کجا و نگاه فرهادی کجا؟ در نگاه او ذره‌ای احساس حقارت در برابر غرب نمی‌بینیم.

شباهت جدایی نادر از سیمین و آرگو

حجت‌الاسلام شهاب مرادی صاحب نظر در مسائل فرهنگی و رسانه‌ای در واکنش به اهدای جایزه اسکار به فیلم ضد ایرانی آرگو با بت زرد خواندن اینجایزه گفت: اصلیترین سالن مد در جهانِ امروز «فرش قرمز» اسکار است و شاید مهم‌ترین بخش رسانه‌ای اسکار هم‌‌ همان باشد.

گلایه اصغر فرهادی از وطن‌فروشی و سیاه‌نمایی فیلم‌های جشنواره‌پسند!

«بیشتر انرژی من صرف این شد که فیلم نه تجاری صرف و نه جشنواره پسند از کار درآید. نمی خواستم فیلمم جزو همان فیلمهایی باشد که وطن فروشی می کند. ما اگر چه به وضعیت موجود انتقاد داریم ولی شکایت بردن به غیر بی انصافی است.»

طالبی: حرفی زدند که روح فرهادی از آن اطلاعی نداشت

روزنامه‌ها و شبکه‌هایِ تلویزیونیِ خارجی هم این بحث را به راه می‌اندازند که ایران فیلمِ اصغر فرهادی را توقیف کرده. این توقیف به مسئلهٔ فرهنگی ایران و غرب تبدیل می‌شود… فیلمِ فرهادی را به جشنواره‌هایِ مختلف دعوت کردند و سعی کردند حرفِ سیاسی از او بکشند. فرهادی از این حرف‌ها نزد.

چرا می‌‎گوییم «نارنجی‌پوش» در تقابل جدی با «جدایی» است؟

ساختهٔ تازهٔ مهرجویی جوابیه‌ایست به «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی و در آن زمان این مطلب با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد و بسیاری را به تکاپو برای دست‌و‌پا کردن پاسخ این مسئله واداشت.

تبریک به «یک جدایی» از شمقدری تا پهلوی!

نکته منحصر به فرد در این امر تبریک طیف وسیعی از افراد به فرهادی برای بدست آوردن اسکار است. جالب اینجاست که از وزارت امور خارجه آمریکا و سارکوزی تا معاون سینمایی وزارت ارشاد در این تبریک هم صدا شده اند.

اسکار، سیرکی است که سرمایه داری به راه می اندازد

اسکار به طور کلی یک شو است و به هیچ وجه یک مراسم سینمایی نیست بلکه بازاری برای مد و لباس و جواهرات است. آرایش بازیگران را صاحبان مراسم تعیین می کنند و هر جیزی جز هنر در آن دیده می شود.و در واقع سیرکی است که نظام سرمایه داری راه انداخته است و جز دنبال کردن منافع سیاسی برای آمریکا هیچ ماهیت دیگری ندارد.

تصویر برگزیدۀ روز یاهو: اکران جدائی نادر از سیمین در اسرائیل!

روزنامه های اسرائیلی هر روز درباره تهدید هسته ای تهران هشدار می دهند، اما یک هفته و نیم گذشته، فیلم دوستان اسرائيلی برای تماشای فیلمی که در تهران ساخته شده به سینما تئاتر ها می روند.

تضاد حقیقیِ هنر و واقعیت

حقیقت این است که فیلمِ «جدایی» نشانه ای از واکنش اصغر فرهادی در برابر جامعه یِ شهری معاصر است. محصولِ سرخوردگی ها و آزردگیها به عنوان نقطه یِ شروع یک نگاه عام به جامعه به عنوان مسیر حرکت آدمی. اما نمیشود این سرخوردگی ها را مربوط به جامعه ای دانست که اصغر فرهادی در آن زیسته است؛ چه که اگر بخواهیم جامعه ی او را همین آب و خاک بدانیم.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.