انقلاب به‌روایت شاگرد جلال

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، «… خمینی چه کرده خدا؟ لباسی که ۵۰ سال منفور بوده و هر که تنش بوده یا مسجد بوده یا سر قبر آقا بوده یا روضه می‌خوانده و تو وقتی توی فرودگاه می‌دیدی که چطور قرآن را بالا گرفته و سر عمامه پیچیده را تا کمر خم می‌کرده تا شاه از زیرش […]

جلال گفت خمینی جگر دارد این هوا!

یک روز با بچه‌ها ایستاده بودیم، دیدیم با یک ماشین آریا یا شاهین که همان رامبلر امریکائی بود، آمد ما سر خیابان دربند بودیم. نیش ترمز زد و گفت: «بچه‌ها بیائید بالا.» ما همیشه گریه‌اش می‌انداختیم. گفتم: «به به! ماشین امریکائی که خریدی، سیگار وینیستون هم که می‌کشی، غرب‌زدگی هم که می‌نویسی. بیا پائین ببینیم!»

اعتراض اهل قلم به بازسازی موزه جلال

جمعی از اصحاب قلم با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعتراض خود را نسبت به وضعیت نامشخص خانه سیمین دانشور و جلال ‌آل‌احمد و تاخیر در بازسازی و تاسیس خانه موزه در آن و نیز شائبه تخریب آن اعلام کردند.

ابراهیم فیاض: ملاصدرا رمز انحطاط ایران است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: بحث های روشنفکری گذشته است و میتوان گفت خود جلال آل احمد و شریعتی هم در این موارد ارتجاعی عمل کردند و پیوسته غصه گذشته را خوردند در حالی که با این دو نمی توان رو به جلو حرکت کرد. نوستالژی جلال خوب است ولی آینده جامعه ایران مسائل روشنفکری و ضد روشنفکری نیست.

نقد و بررسی «در خدمت و خیانت روشنفکران»

هفتاد و چهارمین نشست دوشنبه­ های کتاب اندیشه در فرهنگسرای اندیشه به نقد و بررسی کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکرانِ» جلال آل احمد اختصاص یافت.

بی‌پولی در خانه سیمین و جلال

مرمت خانه سیمین دانشور و جلال آل‌احمد به دلیل تامین نشدن بودجه این کار متوقف شد تا بسته بودن در منزل این زوج نامدار نویسنده ایرانی وارد چهارمین سال خود شود.

شیوه نامه جایزه جلال آل‌احمد منتشر شد

شیوه‌نامه جایزه ادبی جلال آل احمد مصوب هیئت علمی هفتمین دوره این جایزه ادبی در سایت رسمی آن منتشر شد.

شبه روشنفکری علیه روشنفکر حقیقی

جلال «یک روشنفکرعلیه مدعیان روشنفکری» است که برخلاف آن‌ها نه تنها خود و فرهنگ بومی خودش را طرد نمی‌کند، بلکه هر گونه حرکت در راستای زیر سوال بردن هویت ملی ایرانیان و غرب‌ستایی را مصداق بارز غربزدگی عنوان می‌کند و به همین دلیل است که روشنفکران قلابی که دستاویزی به جز ترجمه متون غربی و پیاده‌سازی مو به موی فرهنگ غربی ندارند، تا این حد از جلال متنفر هستند.

«جلال و شمس؛ روشنفکران خودی»

همایش نکوداشت زنده یادان جلال و شمس آل‌احمد با عنوان «جلال و شمس؛ روشنفکران خودی»، روز ۲۵ آذرماه در سالن همایش‌های مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برگزار می شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.