پشت پرده تکان‌دهنده جنبش گولن در ترکیه

این جنبش، مقدار بسیار زیادی پول و دارایی در سرتاسر جهان دارد و هیچ کس نمی‌داند که این دارایی‌ها چگونه بدست آمده‌اند. سازمان گولن می‌تواند ابزاری در دست CIA باشد برای نفوذ هرچه بیشتر در قفقاز و آسیای مرکزی. حتی ممکن است که گولن سالخورده، به خودی خود تسلطی بر این جنبش نداشته باشد. مقامات دولت ترکیه حتی از بردن نام او نیز هراس دارند و به طور مداوم در گفت و گو های خود با زبان رمزی به او اشاره می‌کنند، این مسئله نشان می‌دهد که ترسی واقعی از گولن و سازمان او وجود دارد.

اسلام لیبرال در مدارس‌اسلامی گولن

فتح‌الله گولن قدرتمندترین رهبر مذهبی در ترکیه امروز به شمار می‌رود که از دهه 1970، شبکه‌ای از نهادهای آموزشی، سازمان‌های غیردولتی و تجاری را ایجاد نمود و با نفوذ به نهادهای تصمیم‌گیرنده در ترکیه – از جمله دادگستری – حلقه قدرت و ثروت خود را تکمیل کرد.

مرد پشت‌پرده تحولات ترکیه کیست؟

دانشنامه ویکی پدیا «محمد فتح الله گولن» را واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه خوانده که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند. گولن در طول عمر خود مشغول تدریس نسخه‌ای پیشرفته از اسلام با عنوان «اسلام آناتولیایی» که مبتنی بر آموزه‌های یک عالم اسلامی به نام «سعید نورسی» بوده است.