سوریه؛ تنها کشوری که تسلیم نشده است

یکی از امتیازات پیشنهادی اسرائیل و غرب به سوریه در ازای به رسمیت شناختن اسرائیل و دست کشیدن از مقاومت بحث پس گیری مناطق جولان بوده است. مناطق جولان یکی از مناطق استراتژیکی برای سوریه است که مشرف بودن آن به دمشق (۵۵ کیلومتری دمشق) از اهمیت بارزی برخوردار است اما دولت‌های سوریه چه در زمان حافظ اسد و چه زمان بشار اسد هرگز حاضر به معامله نشدند.

مسئله سوریه و نسبت ایران با آن

در این مجال قصد بسط این پرسش و پاسخ به آن – در حد امکان این قلم و حوصله مخاطب- داریم. این پرسش و پاسخ بیش از آنکه بر اساس قواعد رسمی دیپلماسی جهانی – مبتنی بر معادلات معاملات دوسویه- داشته باشد، در مقام پاسخ بر ارزش های مقاومت مستقر است و البته با ابهامات و شایعاتی هم در مقام پرسش در آمیخته است. از این رو ابتدا اشاره ای خواهیم داشت به ابهامات موجود و سپس پاسخ آن را خواهیم داد.

یوم نکبت؛ اعلام موجودیت شیطان

یک ماه بعد، بیت المقدس به اشغال نیروهای انگلیس درآمد که تظاهرات مسلمانان فلسطین را در برداشت. در 1922، شورای جامعه ملل، قیومیت فلسطین را رسما به دولت انگلیس واگذار کرد… سرانجام در 14 مه 1948، بن گورین به عنوان نخست وزیر، تشکیل رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.به دنبال اعلام استقلال و تاسيس كشور اسرائيل، ارتش كشورهاي عربي به آن كشور حمله كردند كه حاصل آن، چيزي جز اشغال 77% خاك فلسطين توسط اسرائيل نبود