پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

در «یتیم خانه ایران» از شاه خبری نیست

بدون شک مهمترین اثر سینمایی ایران درباره استعمار انگلیس و تاریخ معاصر فیلم «یتیم خانه ی ایران» است. فیلمی که ابولقاسم طالبی برای نگارش فیلم نامه آن 3 سال وقت گذاشته است و حالا در مرحله تدوین قرار دارد. قحطی تاریخی ایران در جریان جنگ جهانی اول و اتفاقات دوران قاجار دستمایه نگارش این فیلم نامه بوده است.

شیوه مبارزان ایرانی در جنگ جهانی اول

مرتضی سرهنگی از تدوین و آماده انتشار شدن کتابی تازه با عنوان «نظام نامه حرب» درباره آداب جنگیدن مبارزان ایرانی در جنگ جهانی اول خبر داد.

ترکیه پرچم سلطه بر شامات را پس گرفت

وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت که این کشور پس از گذشت صد سال، پرچم حاکمیت دولت عثمانی بر بلاد شام را که در دوره جنگ جهانی اول آن را از دست داده بود، از انگلیس بازپس گرفته است.

چرا بهتر است باهوش نباشیم؟

باهوش‌ترین بودن همیشه هم آسان نیست. حتی شاید بتوان گفت که مضرات باهوش بودن از فواید آن بیشتر است! دیوید رابسون دلایل آن را بررسی می‌کند.

اهمیتی به تصمیم پارلمان اروپا نمی دهیم

اردوغان گفت رای پارلمان اروپا درباره کشتار ارامنه را با یک گوش می شنویم و از گوش دیگر در می کنیم.

بازنمایی جنگ‌ها؛ از هالیوود تا سینمای ایران

وقتی از اواسط دهه‌ِی هفتاد بخش مهمی از امور تولید به دست واسطه‌های بخش خصوصی افتاد و بدست آوردن گیشه مناسب در دستور کار قرار گرفت، همان‌گونه که فیلم‌های کلیشه‌ای سالن‌های سینما را تسخیر نمودند، سینمای اندیشمند و اصیل، از جمله ژانر دفاع مقدس نیز از میدان تولید سینمای ایران رخت بربست.

شباهت بحران‌اوکراین و جنگ‌جهانی‌اول

هلموت اشمیت، صدر اعظم سابق آلمان با مقصر دانستن مقامات اتحادیه اروپا در خصوص بحران اوکراین، آن را به وقایعی تشبیه کرده است که منجر به وقوع جنگ جهانی اول شدند.

هماوردجویی مدرس و «استعفای» رضاخان

شهید مدرس از مهمترین مخالفان حکومت رضاخان بود که در کسوت روحانیت قرار داشت و بارها با اظهارنظرهای شجاعانه، حکومت پهلوی اول را به چالش کشید. هنگامی که رضاخان احساس کرد خطر مدرس برای حکومتش بالا گرفته، او را تبعید و شهید کرد.

من پسر هيتلر هستم

” من پسر هيتلر هستم”، اين جمله‌اي بود كه ژان ماري لوره به فرانسوا ژيبول، يك وكيل فرانسوي در سال 1979 گفت.

قحطی بزرگ و اعتراف ژنرالهای انگليسی

در جریان جنگ اول جهانی، ایران بیطرف به اندازه یك كشور در حال جنگ خسارت و خرابی تحمل كرد. ضایعه‌ای كه نتیجه مستقیم هجوم نیروهای بیگانه به كشورمان بود. علاوه بر خسارات و خرابیها، قحطی گسترده و گرسنگی و شیوع مرگبار انواع بیماریها، ره‌آورد دیگر حضور بیگانگان در داخل ایران بود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.