پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

جنگ رسانه‌ای مصر و امارات علیه عربستان

برخی رسانه‌ها اعلام کردند امارات و مصر از عربستان به دلیل کارشکنی در تشکیل ارتش مشترک عربی ناراحتند و انتقادهای رسانه‌ای خود را به صورت آرام آغاز کرده‌اند.

حمله رسانه ای کویتی‌ها به میدان نفتی آرش

ادعای جدید رسانه‌های کویت و حاشیه خلیج فارس درباره طرح یک مناقصه از جانب ایران برای میدان نفتی «آرش» به دستاویز جدید مطبوعات آنها تبدیل شده تا مواضع ضد ایرانی خود را شدت ببخشند.

چرا رسانه ملی از عراق غفلت می‌کند؟

به‌نظر می‌رسد که جدای رقابت‌های جدی حاکم در عرصه‌های رسانه‌ای به‌منظور پوشش سریع‌تر و جامع‌تر اخبار تحولات جهانی، دلیل را باید در همین ارزش‌های خبری جست‌جو کرد. این‌که دبیران خبر رسانه ملی، برمدار کدام ارزش خبری حرکت می‌کنند و کدام ارزش تعیین‌کننده اولویت‌ها در بخش‌های خبری این رسانه است..

بی‌بی‌سی‌ فارسی یا شاخه‌رسانه‌ای ناتو

پروپاگاندای شاخه‌ی رسانه‌ای ناتو به زبان فارسی (بی‌بی‌سی فارسی!) این روزها خیلی فعال است. خطوط اصلی این پروپاگاندا درباره‌ی تحولات عراق به این قرار است: (۱) داعش خاستگاه مردمی دارد و یک حرکت بومی در عراق است و از سوی کشورهای منطقه‌ای یا قدرت‌های غربی حمایت نمی‌شود، (۲) همه‌ی سنی‌ها موافق داعش هستند و اصولا این یک جنگ شیعه-سنی است، (۳) ظهور داعش به خاطر بی‌کفایتی دولت منتخب عراق است چون این دولت بی‌کفایت بوده و به مردم سنی عراق ظلم کرده. اما شاید از امروز خط چهارم این پروپاگندا هم کلید می‌خورد: (۴) داعشی‌ها خیلی هم افراطی نیستند!

جنگ سایبری به بهانه‌ی بستر ارتباط جمعی نوین

قدرت‌های هژمونیک تلاش دارند تا از طریق قدرت رسانه، سلطه‌ی نرم را بر سایر مناطق جهان، که دشمن تلقی می‌شوند، ایجاد نمایند. با توجه به اینکه روش‌های جنگ نرم متنوع‌اند، یکی از برجسته‌ترین جنبه‌های آن استفاده از رسانه‌ها برای «جنگ رسانه‌ای» است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.