پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

آدرس غلطی به نام خدمت و کار اجتماعی!

در رویکرد انقلاب اسلامی، خدمت-رفع استضعاف اصل است و حرکت سیاسی ذیل آن است. در این چارچوب باید مستضعفان را سازمان‌دهی کرد و در عرصه سیاسی با عوامل این نابرابری درگیر شد تا آنان از استضعاف خارج شوند و سیاست ابزار پیگیری این مبارزه است. لذا در این رویکرد، مردم احتیاج به مرد خدمت، مرد کار، مختار و سید محرومان و هر سوپرمن دیگری ندارند که به این واسطه محافظه‌کاران را برگزینند و سیاست‌مداران مسابقه پخش تصاویرشان در دیدار محرومین و… بگذارند و مستضعفان به یک قهرمان گره زده شوند.

رسم جهاد: الگوی محرومیت‌زدایی و ساختار غیربروکراتیک انقلاب اسلامی

رسم جهاد، تجربه‌های کار جمعی در جهادسازندگی به‌روایت مهندس حسینعلی عظیمی از بنیان‌گذاران جهاد است. کتاب نه خاطرات فردی نگارنده که گامی در جهت تبیین مدل عمل جهادسازندگی است. رسم جهاد تصویری دقیق نه از یک طرح روی کاغذ که یک راه طی شده در انقلاب اسلامی است که به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (راه) و با تحقیق علی مشایخی و محمدرضا حسینی راهی بازار نشر شده است.

اقتصاد مقاومتی با الگوی جهاد سازندگی محقق می‌شود

هرچند شرکت‌های دانش‌بنیان که اکنون به‌عنوان یکی از ضرورت‌های اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شوند، می‌توانند اثرگذاری مناسبی در اجرای این سیاست داشته باشند، اما این شرکت‌ها به‌جز در نظر گرفتن الگوی جهاد سازندگی و حذف روحیه مادی‌گرائی، ضریب توسعه و پیشرفت را نمی‌توانند به همراه داشته باشند.

حمایت از سپاه حمایت از ارزشها است

نهاد سپاه که امروزه در قالب ساختاری عموما نظامی دیده می شود نتیجه این نوع تفکر انقلابی – اسلامی بوده و فرع بر آن و به همین خاطر نابودی احتمالی این ساختار الزاما نابودی این بنیان مرصوص را در پی نخواهد داشت.

در دوران سازندگی جهاد سازندگی را شهید کردند

ما در بسیج سازندگی که با تدبیر مقام معظم رهبری شکل گرفت می خواهیم جهاد سازندگی را دوباره احیا کنیم و بسیجیان از ظرفیت هایی که در حوزه مدیریت اقتصادی خود داشتند در این زمینه استفاده کردند ولی اگر همان ظرفیت سابق پای کار می ماند قطعا شاهد اتفاقات دیگری بودیم.

جهاد سازندگی و تحول در علوم انسانی

نسبت به تولید علم دو نوع نگاه قابل شناسایی است. نگاه اول معتقد است برای تولید علم باید ابتدا مبانی معرفتی مناسب را بنا نهاد. نگاه دوم که بینشی وجودشناختی است تولید علم را از تجربه آغاز می کند.

تصاویر دیده‌نشده از یک رجل سیاسی

وی از اعضای فعال جهاد سازندگی در اوایل پیروزی انقلاب بود و با شروع جنگ تحمیلی نیز به جبهه رفته و مدت ۳۳ ماه به عنوان یکی از موسسان مهندسی رزمی جهاد سازندگی به صورت داوطلبانه حضور داشت.

عملیات در جبهه فرهنگی

نظام اولویت‌ها در جبهه فرهنگی با سه کلیدواژه تعریف می‌شود: ضرورت‌ها، اولویت‌ها و فوریت‌ها.

آقارجب:صورتم 26 بار عمل شده است

آقا رجب جانباز 70 درصد گفت: وقتی به خارج از خانه می روم آدم ها نگاه های متفاوتی دارند و گاهی اوقات از دیدن چهره ام جا می خورند، اما من این واکنش ها را تحمل می کنم و از نوع رفتار آنها ناراحت نمی شوم.

تاریخ شفاهی به چه کار می‌آید؟

تاریخ شفاهی بیش از تاریخ بودن، گنجینه راهکار برای حرکت‌های امروز است. بسیاری از حرکت‌های خودجوش و مردم‌محور و مشارکتی همین امروزه قابل تکرارند. مثل تئاترهای انقلابی، گروه‌های سرود، برنامه‌های فرهنگی مساجد و…. منتها امروز سیطره رسانه و زندگی عافیت‌طلبانه ما را از به کارگیری این قالب‌های موثر باز داشته است.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.