«جهنم سیار» چگونه است

آیه شریفه «وَأَمَّا الْقَاسِطُونَ فَکَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا» با صراحت می‌فرماید که هیزم جهنم چوب و مواد دیگر نیست، بلکه انسان ظالم و فاسد، هیزم و ماده سوختی جهنم است.

مؤمن حقیقی کیست؟

آیت‌الله ری‌شهری در یکی از درس‌های تفسیر خود با اشاره به عوامل غضب الهی و راهکارهایی برای رسیدن به رضای خداوند به تبیین ویژگی‌های مؤمن حقیقی پرداخت.

سبک عقلان از دیدگاه قرآن

اگر کسی به آن اندازه نرسیده که بین خیر و شر خودش فرق بگذارد، سفیه است؛ می فرمایند هرکس از راه رسمی که ابراهیم برای شما آورده روی بگرداند، سفیه است؛ ما می گوییم سبک عقل.

حمایت یک بازیگر از جهنم روحانی!

امیر جعفری با انتشار عکسی در اینستاگرام از سخنان رییس جمهور در مورد به جهنم رفتن منتقدان حمایت کرد وی زیر عکس نوشت:…. ای ناز نفست با همین فرمون برو که پشتتیم روحانی منتظریم!

غیرقابل اعتماد دانستن دشمن زیرکی است

نماینده ولی فقیه سازمان بسیج مستضعفین کشور در جمع دانشجویان طرح ولایت استان قزوین با اشاره به سخنان رئیس جمهورگفت: غیرقابل اعتماد دانستن دشمن عین زیرکی و هوشمندی است؛ چرا برای آن‌هایی که به آمریکا غیر قابل اعتماد هستند آرزوی جهنم می‌کنید.

آقای رئیس‌جمهور! این بود اعتدال؟!

صفارهرندی با اشاره به سخنان چند روز پیش رئیس‌جمهور بیان داشت: آقای رئیس‌جمهور اعتدالی که شما گفتید این بود؟ با گفتن این حرف دیگر کسی نمی‌تواند کنار شما بنیشیند.

محبت و حیا دو ابزار متعالی تربیتی است

ابزار تبشیر و انذار با معادشناسی و با بیان کیفیت بهشت و جهنم و مسائل برزخی انسان در ارتباط است و جالب است بدانید با اینکه اصل معاد در میان تمام ادیان ابراهیمی و کتب آسمانی بوده اما بیان کیفیت معاد فقط اختصاص به قرآن دارد. یعنی در تورات، انجیل، زبور و… از کیفیت بهشت و جهنم سخنی به میان نیامده است الا در قرآن کریم. بیان کیفیت بهشت و جهنم کمک می کند تا آن اثر تبشیری و انذاری اش بیشتر شود.

انسان هر چقدر بد باشد می‌تواند تغییر کند

اگر آدم چیز بیشتری می‌خواهد باید بیستر کار بکند. آن شعوری که برای ما مقدر است، صدهزار برابر این شعوری است که الان داریم. عدد این نیست ولی خیلی بزرگ است. هم برای من و هم برای شما هیچ فرقی نمی‌کند. این برای همه مقدر است و آدم اگر کار بکند، می‌تواند به آن درجه از شعور برسد. در مرحله اول انسان به حیوان ناطقی که خصال فرشتگی را دارد تبدیل می‌شود.

آیا بهشت و جهنّم، هم‌اکنون موجودند؟

ما یک تولّد داشته‌ایم از صلب پدر به رحم مادر. تولّد دوم، از رحم مادر به این‌دنیا بوده و تولّد سوم ما، از رحم دنیا به عالم برزخ خواهد بود و بار دیگر از عالم برزخ به عالم محشر متولّد خواهیم شد. پس تمام این‌عوالم از محشرگرفته تا رحم مادر، نسبت به هم محیطند. بنابراین، عالم‌آخرت از بهشت و جهنّمش، هم‌اکنون محیط بر ما می‌باشد و ما در احاطة آخرت هستیم. ولی فعلاً این‌محاط‌ بودن خود را احساس نمی‌کنیم تا پرده‌کنار برود و تماس مستقیم با آن‌جهان پیداکنیم. بیان قرآن بیانی است عمیق‌که وَ إنَّ جَهَنَّمَ لَمُحیطَهٌ بِالکافِرین؛کافران هم‌اکنون در میان جهنّمند و جهنّم محیط برآنهاست.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.