زبیر وار یا طلحه‏‌گون؛ مسئله این است

سیره امیرالمومنین در قبال زبیر و طلحه بیانگر دو نحوه برخورد متفاوت با سران فتنه جمل است؛ رویکردی مسالمت‏‌جویانه و وحدت‏‌طلبانه با او که در حسّاس‏‌ترین و حیثیتی‌‏ترین موضع، از سر اشتباه خویش بازگشت، و رویکردی قاطعانه و بی‌‏مسامحه با او که حاضر به پذیرش اشتباه نبود و بر باطل خویش، اصرار داشت.

عزاداری امام حسین علیه السلام

هیئتی باید به رعایت حق النّاس عادت بکند

باز در آستانه محرّم عزیز، تکاپوی هیئت ها آغاز شده و در این میان، برخی آسیب ها و تلقّی های غلط هم خودنمایی می کنند. از جمله رویکردی که در قالب شعر زیر، به خوبی بیان شده است: «برود هر که دلش خواست شکایت بکند || شهر باید به من هیئتی عادت بکند»

نگاهی غیرواقع‌بینانه و آسیب‌زا به جنبش دانشجویی

اساساً نوع نگاه فردگرایانه که تنها دانشجویان انقلابی (بماهو فرد) مدنظرش است و فعالیت سیاسی و فرهنگی نیز از منظر فرد، مورد بحث واقع شده است، موید دیگری بر این نگاه غیرهم‌دلانه و به تعبیر راقم این سطور غیرواقع‌بینانه در کتاب با فعالیت دانشجویی را نشان می‌دهد.

نسبت حوزه‌های علمیه با هنر در میزگرد جلیلی و هاشم‌زاده

این انتظار را علما باید دوباره ایجاد کنند که ما از حوزه­های علمیه فقط احکام فقهی را نپرسیم. آن­وقت من شیعه که می­خواهم در عرصه سینما، نقاشی، موسیقی و … کار کنم، او مسيرم را مشخص مي­کند. اگر این کار را نكند، كما اين­که در سال­های گذشته نكرده، می­شود همین. معرفتتان تداوم ندارد و در یک جایی متوقف مي­شود و همان را برای خودش قرن­ها تکرار می­کند.

نسبت سنجی وضعیت کنونی سیاسی کشور با تاریخ اسلام

از سویی در زمان حکومت امیرالمومنین (ع) و رسول الله (ص) اتفاقاتی در این سطح که امروز میان شیعیان رخ میدهد، وجود نداشته است الّا مثلا قضیه ی قیس بن سعد که میتوان آنرا اندکی پرورش داد. یا فی المثل قضیه ی عثمان که به هر نحو یک قضیه ی حکومتی بود اما باز دقیقا مساله ی میان شیعیان نبود

تیغ دودم نگاهی به فتنه از صدر اسلام تا امروز

سیره اجتماعی ـ سیاسی معصومین(ع)، ظرفیتی بسیار در استخراج مباحث مرتبط با نیازها و ابتلائات امروز ما دارد و تنها کوششی درخور و نگاهی مسأله ‏شناس را می‏ طلبد. فتنه سال 88 بهانه ‏ای شد تا بخشی از تاریخ اجتماعی ـ سیاسی صدر اسلام که بیانگر نقش خواص در رویدادهاست، بازخوانی شود.

سبك زندگي دانشجوي انقلابي منتشر شد

اين كتاب كه شامل آسيب‏ شناسي ميداني از زندگي دانشجويان انقلابي و ارائه راه‏كارهايي براي حلّ آنهاست، توسّط حجّت‏ الاسلام مهدي همازاده ابيانه، تحقيق و تأليف شده است.

جزوه:‌ جریان شناسی نظری هنر اسلامی

در فضای تئوریک و مبناپردازی در باب هنر اسلامی ایرانی، با رویکردهای متفاوت و بعضاً متناقضی روبهرو هستیم که گاه بازار تفکّر و تعمّق در این باره را آشفته و متشتّت جلوه میدهد. جهت شناخت و تمایز جریانهای کلّی نظری درمورد هنر اسلامی و یافتن نقاط عزیمت لازم برای ورود به عرصه نظریهپردازی جدّی و کاربردی در این زمینه، به یک جریانشناسی کلّی از آراء و نظریات مختلف فیلسوفان هنر و هنرپژوهان هنر اسلامی پرداخته‌ایم.

عیار برای محک کاندیداها رونمایی می‌شود

رونمایی از طرح عیار با شعار «محکی بر برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری»، روز سه شنبه ساعت 3 عصر در محل دبیرخانه این طرح برگزار می‌شود.

جبهه نخبگانی برای تحقق گفتمان رهبری ایجاد شود

ما باید در عرصه پیشرفت عدالت محور، به رسانه ها و افراد و مدل های جدید مختص خودمان برسیم. البته باید با همین رسانه های موجود و با همین توانمندی موجود، شروع کنیم و در عرصه فرهنگِ اقتصاد و فرهنگ اجتماع، ورود داشته باشیم. البته این دو عرصه را نمی توان تفکیک کرد، چرا که اگر تفکیک کنیم، خودش ناقض خودش می‌شود.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.