تقدم «ایمان» بر «علم» در حکمت اسلامی در بیان حجت‌الاسلام میرباقری

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: در تولید فلسفه به خصوص در فضای حکمت اسلامی، «ایمان» مقدم بر «دانش» بوده است، به تعبیر دیگر مؤمنانه می‌اندیشیدند، منتهی اینکه این مؤمنانه اندیشیدن‌ چقدر تمام و چقدر ناتمام بوده، جای بحث دارد.

جزوه: تقابل سه گفتمان در اداره کشور

هر گاه چالش بین انقلاب و جریان تجدد، تبدیل به چالش طرفداران مدرنیته اسلامی و سكولاریست‌ها بشود، سكولاریست‌ها برنده خواهند شد ولی اگر چالش را به نقطه اصلی خودش برگردانید و یك طرف منادیان تمدن اسلامی باشند و شعار عدالت اسلامی و تمدن اسلامی سر بدهند، این طرف برنده خواهد بود.

با نماد تخت جمشید نمی‌توان با غرب مقابله کرد

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه امروز به شدت نیازمند نقد غرب هستیم، بر مبارزه با ناسیونالیسم ایرانی تأکید و ابراز کرد: باید از انقلاب های ساختگی، تحجر و سکولار عبور کنیم و لایه های ناخالص در هویت دنیای اسلام را نیز مورد بررسی قرار دهیم، تمدنی که نمادش تخت جمشید باشد نمی تواند با شعارهای غرب مقابله کند.

همایش «درباره علم دینی» برگزار می‌شود

همایش «درباره‌ی علم دینی» با هدف فراهم آوردن فضای گفتگو و تبادل آراء پیرامون مباحث مربوط به علم دینی میان جریان‌های فکری موجود در کشور و به خصوص در میان اندیشمندان جبهه‌ی فکری انقلاب اسلامی، روزهای‌ دوشنبه و سه شنبه، 8 و 9 خرداد از ساعت 13:30 برگزار می‌گردد.

زن منتظر در جهان معاصر/ سبک زندگی برای یک زن مسلمان

نوع زندگی بانوان در غرب كاملاً مدیریت می‌شود، ارزش‌سازی می‌شود، ایجاد انتظارات می‌شود و بعد بر آن اساس برنامه‌ریزی می‌شود. در این برنامه‌ریزی، فرهنگ‌های دیگر را هم تحت تأثیر فرهنگ خودشان قرار داده‌اند و آن ارزش‌ها را با اختلافات و تغییراتی كه اقتضای مناطق مختلف و اقوام مختلف و ملل مختلف است جاری كرده‌اند…

جهانی‌شدن نهضت کربلا

امروز ميليونها انسان دلشان مشغول امام حسين (ع) و عاشوراست. اگر مي بينيد ائمه خوشحال مي شدند از اينكه اين مجالس و محافل به پا شود مساله اين نبوده كه دلشان مي خواسته براي كسي كه از دنيا رفته عزاداري کنند و بعد رواج یابد. يك عاطفه معمولي نيست . محافلي كه براي امام حسين برپا مي شود معنايش اشاعه دعوت حضرت است .معنايش اين است كه هدف حضرت دارد درعالم ظهور پيدا مي كند و خون دارد به ثمر مي نشيند

کتاب: مراقبه‌های عاشورایی

اين اثر گفتارهایی عاشورایی از استاد فقید سید منیر الدین حسینی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی میرباقری می باشد. کتاب حاضر در در سه بخش تنظیم گردیده است؛ در شناخت عاشورا، مراقب های عاشورا، و مراقبه های عاشورایی هنرمندان.

شرحی بر صلوات شعبانیه

این صلوات شامل برکات ماه و کارهایی که باید برای رسیدن به این برکات انجام دهیم، می باشد. با صلوات هایی شروع می شود که توجه به شئون نبی اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) می باشد .

غرب در صدد شبکه‌سازی مسلمانان سازش‌کار است

حجت الاسلام میرباقری، از اساتید حوزه علمیه قم، ظهر امروز در تجمع طلاب و اساتید حوزه علمیه قم، که در محکومیت جنایت اخیر رژیم غاصب صهیونیستی در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، تاکید کرد: استراتژی حرکت امام و انقلاب در این جریان غلبه خون بر شمشیر است و امام با اقدام خود مساله فلسطین را به مرکز مطالبه جهان اسلام از کفر تبدیل کردند.

مبنای عدالت اجتماعی چیست؟

پس عدالت حركت به سمت گسترش عبوديت و ظهور ولايت و رسيدن همه عالم به ظرفيت‌هاي رشدي است كه در آن قرار داده شده‏اند، يعني استيفاي حقوق همه عالم كه جز بر محور جريان عبادت نبي اكرم (ص) و ولايت ايشان جاري نمي‌شود؛ معناي ميزان بودن هم همين است؛ امير المؤمنين عليه السلام ميزان است يعني ترازويي است كه عدل بر محور ولايت او تعريف و حاصل مي‌شود

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.