پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

معضل تأویل سیاسی از «فرهنگ»/ بجای برنامه‌ها تفکرمان را اصلاح کنیم

 به تازگی از سوی دولت پیش نویس برنامه ششم توسعه به منظور تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است. بررسی ابعاد فرهنگی این برنامه بهانه برگزاری میزگردی در خبرگزاری مهر با حضور حسن بنیانیان و حجت‌الاسلام علی ذوعلم شد. در بخش نخست این میزگرد بیش از هر چیز مساله عمومی بی توجهی به مقوله […]

اجرایی نشدن مصوبات شورا به دلیل عدم قابلیت اجرایی آنهاست

جنس بحث هایی که در شورا مطرح می شود٬ مستلزم این است که هر عضو غیر از بحثی که آنجا می گذارند٬ ساعت ها در بیرون به گروه متفکری متصل باشد و بحث و تبادل نظر کنند. درست نظیر اقدامی که در مجلس انجام می شود. ساده گرفتن پست ها در کشور ما مشکل فرهنگی است. یعنی به هر کسی هر پستی پیشنهاد شود٬ سریعا می پذیرد. هنوز برخی نخبگان فرهنگ را به عنوان ذخیره استراتژیک و هدف اصلی نظام درک نکرده اند. بلکه به فرهنگ با یک نگاه تقلیل گرایانه و حداقلی در حد برگزاری شعائر دینی یا تولید کالاهای هنری نگاه می کنند.

سرمایه داران هویت مشهد را تغییر می‌دهند

امروزه شهروند ایرانی در کشور خودش هر جایی که می‌رود شرمنده می‌شود بخاطر اینکه چه در بحث معماری، چه کالاهایی که در فروشگاه به فروش می‌رسد و چه ادبیات فروشنده همه و همه پر است از آثار خودباختگی و بی هویتی و این باعث می‌شود که یک فرد اصیل ایرانی با لهجه و لباس های ایرانی خجالت بکشد که در مکان ها حاضر شود.

بازشناسی عوامل تأثیرگذار در تحولات فرهنگی

کتاب «پیوست فرهنگی» به ضرورت اجرای دستور مقام معظم رهبری مبنی بر مهندسی فرهنگی امور پرداخته است و موضوع اصلی آن نقش فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در تحولات فرهنگی جامعه است.

پیوست‌نگاری فرهنگی برای مقابله با بد‌حجابی

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و پیوست‌نگاری فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه یک متغییر تعیین کننده در بدحجابی، نگاه مردان است، عنوان کرد: تاکنون کسی در خصوص نگاه مردان برنامه تفصیلی ننوشته است تا مردان ارتباط خود با زنان را طوری تنظیم کنند که زنان به بدحجابی تشویق نشود.

پیشرفت اسلامی؛ ضرورتی که درک نمی‏‌شود

اگر دین برای مخاطب محسوس و ملموس باشد، می‌بیند که غرب با عینک پست و دنیایی به حیات بشری نگاه می‏کند. در واقع ارتباط آن‌ها با ادیان اصیل الهی قطع شده است و به همین دلیل، نگاهی که از دین دارند بسیار ناقص و انحرافی است و همان را هم در عمل نمی‌پذیرند.

حسن بنیانیان: نفوذ صدا و سیما در حال از بین رفتن است

به لحاظ فرهنگی منطقی ما هنوز در مسیر تشکیل حکومت اسلامی هستیم. در حال حاضر ما حدود دو میلیون دانشجوی علوم انسانی داریم که بیشتر از تهاجم فرهنگی به جامعه آسیب می‌زنند زیرا این‌ها بسیاری از مسایل را عادی‌سازی می‌کنند.

۸ سال توصیه فرهنگی؛ جای کار فرهنگی

بعد از گذشت 8 سال، باید پرسید ماجرای اخراج تحریریهٔ نشریهٔ «سوره»، چقدر به بسط فرهنگی کمک کرده است؟ ماجرای استعفای دسته جمعی تیم بازرگانی انتشارات سورهٔ مهر به دلیل اختلافات با مدیریت این انتشارات و بردن شکایت نزد آقای بنیانیان و بی‌توجهی وی به این شکایت، چقدر به بسط فرهنگی کمک کرده است؟ روزی که از بنیانیان دربارهٔ تیم مستعفی سوره مهر سؤال شد و وی، این تیم را «کارگران خدماتی» خواند، چقدر در پی بسط فرهنگی بود؟

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.