مربع راهبردی سال ۹۳

در باب حماسه‌ی اقتصادی کاری که بايد انجام بگيرد و توقّع بود که اتّفاق بيفتد، اتّفاق نيفتاد. تلاشهايی انجام گرفت که مورد سپاس است، ولی کار بزرگی که بايد در زمينه‌ی حماسه‌ی اقتصادی انجام بگيرد، همچنان در پيش روی ما است و ما موظّفيم که اين حماسه را به وجود بياوريم.

ویژه‌نامه حماسه اقتصادی منتشر شد +دانلود

ویژه نامه حماسه اقتصادی از نشریه ساختار پویا وابسته به مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت هفته گذشته منتشر شد.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چراغ راه دولت خواهد بود

حجت‌الاسلام حسن روحانی در پی ابلاغ سیاست های کلی «اقتصاد مقاومتی» خطاب به مقام معظم رهبری نوشت: این سیاست‌ها بهترین چراغ راه دولت تدبیر و امید خواهد بود تا با حمایت رهبری، پیمان خود با مردم را با قوت و سرعت پیش ببرد و زمینه شکوفایی بیشتر اقتصاد ایران را فراهم سازد.

سیاست‌های كلی «اقتصاد مقاومتی» ابلاغ شد

لازم است قوای كشور بی‌درنگ و با زمان‌بندی مشخص، اقدام به اجرای آن كنند و با تهیه قوانین و مقررات لازم و تدوین نقشه راه برای عرصه‌های مختلف، زمینه و فرصت مناسب برای نقش‌آفرینی مردم و همه فعالان اقتصادی را در این جهاد مقدس فراهم آورند تا به فضل الهی حماسه‌ اقتصادی ملت بزرگ ایران نیز همچون حماسه سیاسی در برابر چشم جهانیان رخ نماید. از خداوند متعال توفیق همگان را در این امر مهم خواستارم.

مقاومت؛ هزینه یا سرمایه گذاری؟

اگر ما امروز داریم از حقوق هسته‌ای مان دفاع می‌کنیم، این فقط دفاع از یک حق نیست. این دفاع از همه حقوق ما است. اگر دشمن به این نتیجه برسد که با فشار می‌تواند شما را از یک حقتان منصرف کند، او با همین منطق سراغ سایر حقوق شما هم خواهد آمد. با همان ابزار فشار به طمع می‌افتد که شما را از سایر حقوقتان منصرف کند.

هشت راهکار جدی برای پیشرفت درون زا و عبور از تحریم ها

ویژگی اصلی اقدامات پیشنهادشده آن است که اولاً فارغ از تحریم­های اقتصادی قابلیت اجرا دارند؛ ثانیاً اقتصاد کشور را در مقابل آسیب‌پذیری­ها به خصوص از ناحیه تحریم­ها مقاوم می­کنند و ثالثاً افزایش اشتغال و رشد اقتصادی و کاهش تورم را در حد موثری به همراه دارند.

حذف طرح‌های شفافیت‌زا در جهت منافع عده‌ای خاص است

از دیگر مشکلات کشور که سبب خودتحریمی شده است و رفع آن به ساخت درونی قدرت می‌انجامد می‌توان به وابستگی بیش از حد به دلار، سازوکارهای ضعیف مالیاتی، وابستگی شدید و همیشگی به درآمدهای نفتی و عدم برنامه ریزی بلندمدت در جهت کاهش این وابستگی، عدم ثبات اقتصاد کلان و مسائلی از این دست اشاره کرد.

آیا کابینه یازدهم می‌تواند خالق حماسه اقتصادی باشد؟

می‌گویند دولت در اقتصاد دخالت نکند و این درست در زمانی است که مردم به نانشان محتاجند مانند شرایط جنگ یا تحریم که برخی اقلام ساده هم نایاب می‌شود و گاهی می‌گویند درآمدهای نفت را وارد اقتصاد کنید و منظورشان بخش هایی است که اصلا ضرورت ورود دولت در آن نیست و بخش خصوصی و بازار می‌تواند آنجا عمل کند.

اجرای طرح «بسیج همگام با کشاورز»

رئیس سازمان بسیج مستضعفان کشور با بیان اینکه تحقق حماسه اقتصادی مستلزم همراهی مردم است گفت: از اجرای طرح «بسیج همگام با کشاورز» با هدف تحقق حماسه اقتصادی از ماه آینده در کشور خبر داد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.