آزادسازی قیمت‌ها وحی نازل اقتصادی نیست

دولت که از ابتدا با رویکرد فرافکنانه مبنی بر خالی بودن خزانه وارد میدان شد چقدر برای تامین بودجه از چنین راههای معقولی که منبع اصلی تامین درآمد دولتهاست اهتمام شده است؟ چقدر در جهت اصلاح نظام مالیاتی که از نقایص جدی سیستم اقتصادی کشور است و نتایج اجتماعی-اقتصادی مثبتی را به همراه خود دارد وارد شده است؟ نگاه به یارانه ها به عنوان تنها منبع تامین بودجه دولت و تعطیل کردن تمام راههای بدیلی که در اختیار وی قرار دارد ، شتابزدگی مفرط در این زمینه و ندیدن تاثیر و تاثرات اجتماعی سیاستها، نسنجیده ترین نوع نگاه به اقتصاد است که خلاء جدی وجود نگاه های کارشناسانه را در تصمیمات و برنامه های دولت نشان می دهد.

۷ میلیارد برای سونا و استخر ریاست جمهوری

این هزینه ها در حالی صورت می گیرد که دولت از ابتدای ورود خود از خزانه های خالی صحبت کرده است و هم اکنون نیز طی یک فراخوان گسترده از مردم درخواست کرده است تا از دریافت یارانه خود انصراف بدهند.

خزانه خالی یعنی چه+سند

از آنجا که من نتوانستم نحوه تعیین و محاسبه عدد و رقم‌های رئیس‌جمهور در خصوص خالی بودن خزانه را دریابم به آرشیو نامه‌هایی که به صورت هفتگی وزیر اقتصاد در آنها گزارش ورودی و خروجی خزانه را به مجلس ارائه می‌کند، مراجعه کردم.

وزیر اقتصاد گفت خزانه بانک مرکزی ۱۰۰ میلیارد دلار موجودی دارد

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: طیب‌نیا برای پاسخ به سوالات بنده به کمیسیون اقتصادی آمد و میزان موجودی خزانه بانک مرکزی را بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

نگاهی انتقادی به گزارش ۱۰۰ روزه رئیس‌جمهور

آقای روحانی در حالی چنین سخنی را به زبان می‌آورد که در سی خرداد همین سال آقای ترکان از دولت قبل به خاطر اقدام خوبی که در مورد کالاهای اساسی انجام داده بودند تشکر کرد و گفت: « آقای احمدی نژاد فرمودند وزرای دولت با دکتر روحانی از طریق آقای بقایی همکاری داشته باشند. از طرف دکتر روحانی هم بنده ماموریت پیگیری این موضوع را قبول کردم.رسیدگی به برخی امور فوری در اولویت مباحث ماست. البته دولت خودش وارد بعضی از این مسائل مثل تامین کالاهایی اساسی شده است که این کار را به خوبی انجام داده است و توانسته به موقع خریدهای لازم را انجام دهد.

طلب ۲ میلیارد دلاری وزارت نفت چه زمان به خزانه بازمی‌گردد؟

در حالی که برای بازگرداندن بخشی از مطالبات نفتی ایران از کشورهای خریدار نفت تلاش‌ها، رایزنی‌ها و مذاکرات گسترده و فشرده‌ای انجام می‌شود،سرنوشت ۲ میلیارد دلار از منابع وزارت نفت که مصوبه محکمی نیز برای بازگشت آن صادر شده هنوز کاملا مبهم است.

این 30 هزار میلیارد تومان را دریابید!

بی‌حساب و کتاب حرف زدن در مورد مسائل مالی و محاسباتی، ما را به این وادی می‌کشاند که رئیس جمهور مملکت بگوید خزانه خالی است. در حالی که خزانه سرشار از منابع مالی است اما وجوهش در حساب‌های موجود در خزانه متفرق است و طبق اصل ۵۳ قانون اساسی «متمرکز» نیست!

همایش‌های میلیاردی با خزانه خالی…!

در شرایطی که رئیس‌جمهور اظهار داشته که دولت را با خزانه خالی دریافت کرده و سایر دولتمردان از میراث بدهی ده‌ها هزار میلیاردی دولت دهم سخن می‌گویند، هزینه کردن میلیاردها تومان برای برگزاری همایش‌های مکرر از سوی دستگاه‌های دولتی، عجیب به نظر می‌رسد.

آیا خزانه دولت نهم هم خالی بود؟ +جدول

در حالی که این روزها مجادلات کلامی میان مسئولان دولت سابق و دولت فعلی درباره خالی ‌بودن یا نبودن خزانه در ابتدای دولت یازدهم، بالا گرفته است، آمارها نشان می‌دهد در ابتدای دولت نهم در سال 1384 خزانه دولت با کسری روبرو بوده است.

این‌همه تناقض در دولت راستگویان…!

اکنون جای این سوال باقیست که چگونه آماری که آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور به مردم ارائه می کند و در اکثر موارد نیز بهره ای از سیاه نمایی شرایط موجود و پمپاژ ناامیدی در جامعه را به همراه خود دارد، حتی از سوی مقامات اقتصادی دولت او نیز تایید نمی شود.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.