الگوی عملی سیدحسین علم الهدی

دو جور می‌توان به دفاع مقدس و زندگی شهدا پرداخت. شهید و جنگ به مثابه نوستالوژی و تبدیل آن به یک اتفاق افتاده در گذشته، دوم به مثابه الگوی عملی که قابلیت تطبیق با زمان و مکان ما، و درس‌گیری و عبرت، بسته به حوزه فعالیتی و نیازهای روز دارد. چنین است که راه و رسم شهادت‌طلبی در دهه عدالت و پیشرفت به نوعی دیگر و در عرصه جنگی هست نه جنگی که بود رقم می‌خورد.

۱۹ توصیه یک‌شهید برای فعالان فرهنگی

اما سخني با دوستانم، با ياراني كه شفيق راهم، محرك حركتم و همدم و انيس تنهائيم بودند; از اينكه به اين اسوه‌هاي تقوي وصيت و يا تذكري بدهم شرمنده‌ام اما از آنجا كه شايداجراي يكي از اين سخنان سبب عاقبت به خيري آنها شود، توجه‌شان را به اين مسائل جلب مي‌كنم

خودسازی و دیگرسازی

در جمع‌های فرهنگی و انقلابی مواجه می‌شویم با کسانی که با استناد به عدم آمادگی به لحاظ دینی، عرصه فعالیت و نقش آفرینی بیرونی را به سودای خودسازی و پیش از آن خودشناسی و تحکیم مبانی دینی رها می‌کنند. با این استدلال که اثر منفی فعالیت بدون پیش‌زمینه معرفتی و تربیتی کافی به مراتب بیش از آثار مثبت است، وقتی کسی خودش عامل نیست چگونه می‌خواهد هادی بقیه باشد؟

سبک زندگی؛ پاشنه آشیل قشر دانشجو

درباره تعارض خودسازی و جامعه سازی، آقا من باید اول خودم را بسازم که بعد جامعه‌ام را بسازم! پس خداحافظ، این خودسازی هم معمولاً بیش از چهارسال طول می‌کشد.

کار فرهنگی؛ بایدها و نبایدها

هر کار فرهنگی یا هر تغییر و تحولی باید از خود فرد شروع بشود. لذا باید از خودمان شروع کنیم. نگاه خودمان را درست بکنیم و خودمان را تغییر بدهیم. بعد خانواده، بعد آشنایان و اقوام و بچه‌‏های محله و مسجد و جاهای دیگر.

تهذیب نفس و تحصیل علم منافاتی با هم ندارند

گاهی همه ریاضت‌های انسان به خاطر یک گناه به نتیجه نمی‌رسد؛ در ‌‌نهایت هم تا هنگامی که آن گناه صاف نشود، انسان به نتیجه نمی‌‏رسد؛ برطرف کردن گناه نیز نیازمند توبه و توجّه است.

اعتکاف و تقابل دو اسلام

هنگامی که اسلامِ بیتوجه به اجتماع (اسلام آمریکایی!) تنها بر طبل لزوم خودسازی فردی و کناره گرفتن از اجتماع میکوبد، اعتکاف مثل دفاع مقدس ثابت میکند میتوان میان جمع بود و خودسازی هم کرد. میتوان جمعها را خود انتخاب کرد و ساخته شد و ساخت، چه این که حتی بعضی به اعتکاف میآیند که قیافههایشان سادهاندیشان را بر آن میدارد که آنان را بیگانه ببینند.

شرط تحقق روز ماه رمضان در بیان امام خمینی (ره)

باز تكرار مى‌‏كنم تصميم بگيريد در اين سى روز ماه مبارك رمضان، مراقب زبان، چشم، گوش و همه‏ اعضاء و جوارح خود باشيد. توجه بكنيد كه به آداب ماه مبارك رمضان عمل كنيد؛ فقط، دعا خواندن نباشد، دعا به معناى واقعى‏‌اش باشد.

آیت الله ری شهری: ریشه خشونت های کنونی در گذشته است

اخلاق می تواند در بعد فردی، روح سالم و آرام به انسان دهد و می تواند روح و روان انسان را بیمار و موجب تنش و ناآرامی زندگی گردد. انسانهایی که دارای اخلاق شایسته هستند نه تنها رفتارشان شایسته است بلکه از انواع بیماریهای روحی مصونیت دارند.

سخنان امام خمینی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

اساسا اسلام براي سازندگي آمده است . و نظر اسلام به ساختن انسان است . جهادبراي سازندگي . سازندگي انسان خودش را، مقدم بر همه جهادهاست . اين است كه رسول اكرم “جهاد اكبر” فرموده اند.

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.