راهنمایی‌های رهبر

سخن کوتاه، شما به‌جای استخدام ۴۰۰۰ قاضی جدید، ۴ نفر از قاضیانی که عام و خاص بر قضاوت‌های به‌ناحق آنان آگاهی دارند و گواهی می‌دهند و در دادگاه ویژۀ قضات و دستگاه‌های نظارتی، یک خروار پرونده دارند، درب همان دادگستری که کاسب‌کارانه آن‌جا را پاچال کاسبی خود ساخته‌اند، آنان را اعدام کنید تا که دریابید سلمان، پیرمردِ مسلمان، چرا می‌گوید من برای امنیت مدائن کاری نکردم و فقط احکام اسلام را پیاده می‌کردم.

صلاحیت مراجع دادگستری

صلاحیت مراجع قضایی در رسیدگی به دعاوی، اصل بوده و قانونگذار بنا به بعضی مصالح، رسیدگی و بررسی بعضی از امور را در اختیار مراجع غیر دادگستری قرار داده است.

حال پرسشی که مطرح می‌شود، این است که با وصف اجازه قانونگذار در خصوص رسیدگی به بعضی از امور و دعاوی در مراجع غیر دادگستری (محاکم اداری) آیا می‌توان دعاوی و اموری که در صلاحیت خاص این مراجع است، در دادگاه‌های دادگستری طرح کرد؟ و در صورت طرح، آیا عدم صلاحیت مرجع عمومی دادگستری در این خصوص مطلق یا نسبی است؟

طلاق توافقی در جامعه افزایش یافته است

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان گفت: یکی از معضلاتی که در جامعه امروز در دادگاه‌ها شاهد آن هستیم افزایش طلاق توافقی بین زوجین است.

چگونگی برخورد با «جرایم مواد مخدر»

قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب 1367 به‌رغم اصلاحاتی که در سال‌های 76 و 89 داشته است، اما به عقیده برخی از حقوقدانان از این ضعف رنج می‌برد که بر کیفر بیش از اصلاح و درمان تاکید می‌کند.

تلاش دادگستری‌اصفهان در مبارزه با زمین‌خواری

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اهتمام جدی دستگاه قضایی استان در مبارزه با زمین‌خواران گفت: مبارزه با زمین‌خواران و تصرف‌کنندگان املاک دولتی در سرلوحه کارهای دادگستری استان اصفهان است.

آر پی جی زنی که وزیر شد

معاون دادستان کل کشور که حدود یک سال قبل وزیر دادگستری دولت دهم بود در دوران دفاع مقدس 23 ماه سابقه حضور در جبهه دارد و می گوید که آر پی جی زن و حتی تیرانداز هم بوده است.

زن می تواند به عنوان قاضی خدمت کند

معاون اسبق دانشگاه علوم قضایی و قاضی دادگستری با بیان اینکه هم اکنون در دادگاه ها از قضات خانم استفاده می شود، گفت: در مواردی مانند دادیار و بازپرس و حتی معاون دادستان، مشاور دادگاه خانواده و یا در سایر مراجع قضایی مانند دیوان عدالت اداری و شورای حل اختلاف زنان در مقام قاضی مشغول به خدمت اند.

تاکید بر بازدید قضات از زندان‌ها

معاون رییس کل دادگستری استان تهران در امور زندان‌ها در اجرای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری از ندامتگاه ورامین بازدید کرد.

ارزیابی آرای قضات و کنترل نامحسوس

یک حقوقدان با اشاره به تربیت قاضی سالم و عالم در قوه‌قضاییه گفت: دستگاه قضا می‌تواند از طریق ارزیابی آرای قاضی و کنترل نامحسوس نظارت مناسبی بر ارکان خود داشته باشد.

عدم استفاده از مدیران مخالف با ولایت

معاون اول قوه قضائیه گفت: نباید از افرادی که با نظام و ولایت رابطه ندارند یا مخالف هستند، در مدیریت استفاده کرد.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.