امکان ساخت «سنتوری ۲» وجود دارد؟

فیلمنامه جدیدترین ساخته داریوش مهرجویی برای دریافت پروانه ساخت به وزارت ارشاد ارائه شده است.

بررسی شخصیت‌های فیلم «هامون» در سفید

شخصیت‌پردازی در فیلم «هامون» ساخته داریوش مهرجویی در برنامه «سفید» شبکه آموزش سیما تحلیل و بررسی می‌شود.

آمریکایی‌ها در کربلا و فیلم جدید مهرجویی

این فیلمنامه خیلی وقت است که آماده ساخت است. نمی دانم چرا این قدر بهش گیر می دهند. پسر کوچک خانواده که مرتب درگیر مسائل شک و یقین است، از یک طرف با دختری رابطه عاطفی دارد و از طرف دیگر قرار است با دختری که نامزدش است ازدواج کند.

مهرجویی از ترس «اشباح» سرما خورد؟

شاید استاد در پی ارائه راهنمایی به جوانان تحت عنوان «چگونه فیلم تان را سریع و ارزان بسازید؟» بوده، چرا که در غیر این صورت، ساخت چنین اثری فاقد منطق خواهد بود و ممکن است هزینه تولیدش را نیز بازنگرداند. به هر حال دوران بدی شده و داریوش خان هم سرما خورد و مصلحت ایجاب کرد به کاخ جشنواره نیاید تا خنده های تماشاگران را حین نمایش فیلمش نبیند و مجبور نباشد در نشست پرسش و پاسخ پس از فیلم حاضر شود.

مهرجویی به ما «خر» هم بگوید به او علاقمندیم

از این مصاحبه خوشحال شدم و با خواندن آن متوجه شدم که مهرجویی فردی شفاف است و این گفت و گو نیز موید شفافیت این کارگردان است.

مهرجویی: بعضی از منتقدان آثارم «خر» هستند

آن­هایی که منتظر چنین چیزی هستند هیچ­ی از سینما نمی‌فهمند! به معنای واقعی خَر هستند و از حماقت­شان چنین حرفی می‌زنند! عین همین حرفی که زدم را منتشر کنید وگرنه راضی نیستم مصاحبه­‌ام منتشر شود! یعنی چه «اشباح» شبیه آثار قبلی من باشد؟ مگر من در 50 سال قبل زندگی می‌کنم؟ مگر من همان آدم 20 سال پیش هستم؟

کاش که بر نمی گشتی…

در مورد فيلمنامه به عنوان اساس كار بعيد مي دانم فيلم اصلا فيلمنامه اي داشته باشد. جريان ساده و سطحي فيلم مي خواهد همان شعر خيام را كه “دوزخ شرري ز آه بيهوده ماست…” و در ابتدا و انتها روي ان تاكيد مي كند، در ذهن مخاطب تداعي كند و مروج نوعي الكي خوشي پوچ و بيهوده باشد

بری دیگه بر نگردی

ماجرای فیلم لورل و هاردی و تماشای آن توسط شخصیت‌های فیلم در حالی که خود به جان هم خواهند افتاد، ماجرای تماشای‌ فیلم مهرجویی توسط مخاطب است و در واقع مخاطب بدون آنکه بداند، به خود می‌خندد به خودی که به زعم مهرجویی مانند مهندس و دکتر و یا لورل و هاردی بر سر هیج و پوچ به جان هم می‌افتند.

تجاوز به حقوق دیگران؛ یک اصل در رانندگی

زمانی که از پاریس برگشتم و در شهر تهران مستقر شدم، احساس کردم یک تعارض آشکار در رفتارهای ترافیکی شهروندان با رفتارهای اجتماعی شان وجود دارد. در ترافیک دیگر خبری از خودگذشتگی و ایثار نبود و حتی تجاوز به حقوق دیگران نیز به عنوان یک اصل در ترافیک مطرح بود. ورود بنده به سازمان حمل ونقل از همین نقطه و با ارایه یک پیشنهاد شروع شد.

روایت مهرجویی از ۱۱ سپتامبر در «خرابات مغان»

من در کتاب خرابات مغان روایتی واقعی از اخراج مسلمان ها نوشته ام و خاطرم هست رضا بدیعی که از کارگردان های معروف در آمریکا بود به خاطر مسلمان بودن اخراج شد.