همایش ملی نظام فکری رهبری برگزار می‌شود

معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، ۹ عنوان همایش دارای درجه علمی و پژوهشی را سال ۹۴ برپا خواهد كرد كه همایش ملی نظام فکری مقام معظم رهبری از آن جمله است.

سایت‌خبری «دانشگاه اسلامی» آغاز به‌کار کرد

سایت خبری دانشگاه اسلامی با هدف پوشش و تحلیل اخبار دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی کشور فعالیت خواهد کرد.

دانشگاهی که هست، دانشگاهی که باید باشد

اینکه دولت و جامعه‌ی ایران تا به امروز دانشگاهی به‌واقع اسلامی به خود ندیده است و به همین علت، تجربه‌ی عملی و الگویی مشخص در دست نیست. از طرف دیگر، حضور جدی و پررنگ سکولارها و لیبرال‌های مسلمان در دانشگاه‌ها، خود مشکلی دیگر و سدی جدی در مقابل روند اسلامی شدن دانشگاه‌هاست. این اساتید و نیروهای انسانی، با باور و ارزش‌های غیراسلامی، به‌شدت در برابر هرگونه تغییر و پیشرفت در جهت اسلامی شدن مقاومت می‌کنند و بیش از اینکه دغدغه‌ی اسلامی شدن دانشگاه‌ها را داشته باشند، سودای غربی‌تر شدن را در سر می‌پرورانند.

متأسفانه اهل‌سنت از نهج‌البلاغه غافل هستند

رییس سنی‌مذهب دانشکده‌ اصول‌الدین دانشگاه اسلامی پونتیاناک اندونزی، در سخنرانی خود، نهج‌البلاغه را تفسیر قرآن نامید و گفت: متأسفانه ما اهل تسنن از این کتاب غافلیم و خیلی کم به مطالعه‌ آن می‌پردازیم.

اختلاف‌نظر نخبگان در باب اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها

در حال حاضر اشتراك‌نظر و اختلاف‌نظر زيادي در باب اسلامي‌شدن دانشگاه‌ها وجود دارد، بنابراين ايجاد شفافیت و اجماع حداقلی در بين مسئولين و نخبگان انقلاب اسلامي جهت هماهنگی بیشتر سیاست‌ها و برنامه‌ها ضروری است.

جمهوری‌اسلامی و اسلامی‌سازی دانشگاه‌

حركت پرشتاب دانشگاه‌ها به سمت مدرنيته و به حاشيه راندن اهداف انقلاب اسلامی، رهبري را به واكنش واداشت و در سال ۷۴ طی دستوری وزارت علوم را موظف به پيگيری مسأله اسلامی كردن دانشگاه‌ها كرد.

تفكيك جنسيتی را هيچ‌گاه به كار نبرده‌ام / راه‌اندازی «دانشگاه دخترانه» در هر استان

كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه واژه تفكيك جنسيتي را هيچ‌گاه به كار نبرده‌ام از راه اندازي پرديس‌هاي دختران و دانشگاه‌هاي دخترانه در هر استان خبر داد.

رهبر انقلاب: تأسيس دانشگاه مخصوص زنان فکر بسيار خوبی است

شنیدم که زمزمه و صحبت این هست که ان‌شاءالله دانشگاهی مخصوص زنان به وجود بیاید؛ یعنی استاد و مدیر و دانشجو و حتّی کادر اداری هم همه زن باشند؛ بخصوص در دانشگاههای پزشکی. این، فکر بسیار خوبی است.

متن کامل قانون تفکیک جنسیتی در دانشگاه مصوب سال ۱۳۶۶

شورای عالی انقلاب فرهنگی از حدود ۲۸ سال پیش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را طبق یک مصوبه قانونی به رعایت حدود اخلاق اسلامی در برخوردها و معاشرت‌ها موظف کرده است. این شورا در جلسه‌ی مورخ ۱۳۶۶/۵/۶ «آيين‏نامه حفظ حدود و آداب اسلامی در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی» را به تصویب رسانده است و در تاریخ ۱۳۶۶/۵/۱۳ نیز آن را به دستگاه‌های ذیرربط ابلاغ کرده است.

اطلاعيه وزارت علوم: اسلامی شدن دانشگاه‌ها را با جديت دنبال می‌كنيم

روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه آنچه اخيراً تحت عنوان طرح تفكيك‌جنسيتي از سوي برخي رسانه‌ها مطرح شده با واقعيت انطباق ندارد و وزارت علوم تاكنون طرحي تحت عنوان تفكيك‌جنسيتي در دانشگاه‌هاي كشور تدوين و ارائه نكرده است.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.