از افزایش نفوذ ترکیه بر شیعیان هزاره افغانستان گله‌مند نباشیم

البته از حق نباید گذشت که مدارس ترک –افغان تنها مدارس افغانستان هستند که در آنها علیه شیعیان هیچ گونه تهمت و افترائی زده نمی‌شود و دانش آموزان شیعه برای دست کشیدن از عبادات روزانه و یا عبادت کردن به شیوه اهل سنت، هرگز مورد فشار قرار نمی گیرند.شماری از نخبگان شیعی نیز چنان جو زده شده اند که اصرار دارند (و در اینباره کتاب می‌نویسند) که هزارگان شیعه ابتدا ترک بوده‌اند و این ترک‌بودگی به تدریج مورد کم‌مهری قرار گرفته است!

اخراج از مدرسه قرآنی به جرم افغان بودن

دقایقی بعد متوجه شدم که چون این مدرسه در سال تحصیلی جدید یک مدرسه ی ( قرآنی )نمونه و تراز اول انتخاب شده ،حالا از پذیرفتن یک طفل بی گناه تنها به این دلیل که ملیتش افغانستانی امتناع کرده.

نامه‏ یک دانش‏‌آموز افغانی به خانواده‏‏ دانش‏‌آموزان شهید راهیان نور

من خاطرات سفر خود را به شلمچه برای شما و به خصوص به خانواده‏های داغدار این دانش‏آموزان عزیز می‏نویسم. شاید به جاهایی که ما رفتیم و دیدیم آنها هم رفته باشند و دیده باشند. شاید با خواندن این سفر نامه اندکی از غصه‏های خانواده همکلاسی‏های ما کم شود. چون ما همه در ایران اسلامی درس می‏خوانیم و کلاس دوم دبیرستان هستیم، افغانی و ایرانی نداریم و همه همکلاسی هستیم. امیدوارم چنین غم بزرگی در هیچ جای جهان پیش نیاید.