علت رزق فراوان بعضی احمق‌ها

پیغمبر اکرم(ص) می‌فرمایند: در انسان یک پاره گوشتی است که اگر آن سالم و درست باشد، دیگر اعضاء بدنش درست است و اگر آن بیمار باشد، دیگر اعضای بدنش هم فاسد و بیمار می‌شود و آن قلب است.

خبری که امیرالمومنین از معراج نبی آورد

پیامبر(ص) فرمود: اگر کسی بین رکن و مقام هزار هزار سال عبادت کند ولی خدا را ملاقات کند در حالی که بغض امیرالمؤمنین را دارد، خدا او را به یک وضعیت بسیار بد می‌کشد و وارد جهنم می‌کند.

چه کسانی به شب قدر وارد نمی‌شوند؟

پیغمبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع)، فرمود: ای علی! آن کسی که حلال بخورد، دینش صفا پیدا می­‌کند، قلبش رقیق می­‌شود و رقّت قلب می‌گیرد. این روایت را می­‌توان به عنوان رمزگشایی پیامبر از اجابت یا ردّ دعا مطرح کرد.

چرا برخی جوان‌ها روزه می‌گیرند، امّا نماز نمی‌خوانند؟!

شیطان اجازه نمی‌دهد من و شما درب خانه خدا سجده کنیم. نماز که دو – سه دقیقه، یا نهایت پنج دقیقه طول می‌کشد، برایش سخت است. حاضر است روزهای گرم و طولانی روزه بگیرد، امّا پنج دقیقه نماز نمی‌خواند! شیطان نمی‌گذارد!

پیش‌بینی امیرالمؤمنین درباه آینده ایرانیان

امام علی(ع) خطبه می­‌خواندند، یک نفر گفت: یا علی! این سرخ­رو­ها را دور خودت جمع کرده‌­ای که منظورش ایرانی­‌ها بودند. دارد که امام با پا به منبر کوبید و فرمود: من دست از این­ها بکشم؟! من می­‌بینم تأویل قرآن را به شما یاد می­‌دهند.

چرا یأس از خداوند گناه بسیار عظیمی است؟

خداوندا! ای پروردگار من! کدام جهلی و کار زشتی از ما سر می‌زند که جود و کرم تو نمی‌تواند آنها را از بین ببرد، آن را به ما نشان بده، درست است ما گناهکاریم ولی کرم و جود تو، سعه دارد، گشایش دارد.

معنای یا حَبِیبَ مَن تَحَبَّبَ إلَیک

ای خدائی که تو روشنی چشم افرادی هستی که به تو پناه می‌آورند وَ انقَطَعَ اِلَیک، به تو منقطع می‌شوند، از همه ببرّند و به تو بپیوندند. أنتَ المُحسِنُ وَ نَحنُ المُسِیئُونَ.

آیا گناهان کبیره هم شامل شفاعت می‌شوند؟

رسول خدا(ص) فرمودند: آن موقع که من به مقام محمود مبعوث می‌شوم، برای مرتکبان گناهان کبیره قیام می‌کنم و خدا هم شفاعت مرا نسبت به آن‌ها می‌پذیرد.

با فضیلت‌ترین شب بعد از شب قدر

توصیه کنید که اگر دیگران شب‌های ماه مبارک رمضان را مع‌الأسف به غفلت می‌گذرانند و می‌خوابند، شب جمعه را هر طور شده، بیدار باشند که بتوانند زمینه قدریّه لیلة القدر خودشان را فراهم کنند.

امام علی(ع) چگونه خدا را شناختند؟

از مولی‌الموالی(ع) سؤال شد: به چه چیزی پروردگار خودت را شناختی؟ حضرت فرمودند: به آن شناختی که خودش به من داد. یکی از خصوصیات دعا همین می‌شود، «بِمَا عَرَّفَنِی نَفْسَهُ»، خودش، خودش را به من نشان داد و شناختم.