اعتراف CIA به هدایت کودتای ۲۸مرداد

سازمان سیا بعد از گذشت 6 دهه از زمان کودتای 28 مرداد، رسماً اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌دهد آمریکا این کودتا را هدایت و رهبری کرده است.

نقش اشرف پهلوی در کودتای 28 مرداد

اشرف با تعجب به آنها گفت که ورود او به ایران ممنوع است و با مخالفت مصدق و مطبوعات هوادار او روبه رو خواهد شد اما امریکائیان از او خواستند که مخفیانه و بدون اطلاع به ایران برود.

مصدق چگونه به قدرت بازگشت؟

در روز ۳۰ تیر ۱۳۳۱مردم ایران با رهبری آیت‌الله کاشانی با راهپیمایی در خیابان‌ها خواستار برکناری احمد قوام‌السلطنه و بازگشت دکتر محمد مصدق به پست نخست‌وزیری شدند.

دلیل ناکامی مصدق از زبان آیت‌الله خوشوقت

آیت‌الله خوشوقت در چند جمله کوتاه علت عدم موفقیت دکتر مصدق را بی‌اعتنایی وی به دین و دینداران بیان می‌کند.

چرا عصر مصدق در تاریخ ما تکرار نمی‌شود؟

با توجه به سبک اندیشه‌ی روشن‌فکری، مصدق از ظرفیت بالقوه‌‌ی دیگری نیز در عرصه‌ی بین‌المللی محروم شد. اتحاد کشورهای اسلامی، که توسط آیت‌الله کاشانی دنبال می‌شد، می‌توانست توازن منطقه و به تبع آن توازن بین‌المللی را بر هم زند و امتیازی قدرتمند برای فشار بر قدرت‌های استعماری باشد؛ اما متأسفانه به دلیل همین افتراق مبانی فکری، مصدق از آن ظرفیت بی‌بهره ماند.

نراقی؛ آخوندزاده ای روشنفکر و لیبرال

دکتر حسن حبیبی، ابوالحسن بنی‌صدر و صادق قطب‌زاده معروفترین شاگردان وی بوده‌اند. با وقوع انقلاب اسلامی ایران، نراقی جمعا سه بار دستگیر، زندانی و پس از احراز بیگناهی آزاد گردید. او طی سال های اخیر مصاحبه‌های گوناگونی با نشریات داخلی داشته و سخنرانی‌هایی نیز در دانشگاه‌های کشور انجام داده‌است.

درباره‌ی نظرسنجی بی‌بی‌سی فارسی

این سناریو برای آن طراحی و اجرا شده است که تلویزیون بی بی سی فارسی دستاویزی برای دمیدن در تنور تبلیغات دائمی خود به سود مصدق به دست آورد و جایگاه متزلزل او را در چشم و دل ایرانیان پابرجا ساخته و بر شیوه مداخله انگلستان در براندازی نهضت ملی ایران سرپوش گذارد.

آیت‏‌الله گفت: بیسواد! آدم را به دست دوستان زنده به گور می‌کنند و بعد تاریخ را خودشان می‌نویسند!

آیت‏‌الله گفت: «بیسوات! آدم زنده را، به دست دوستان نادان زنده به گور کنند و نگذارند نفس بکشد و حرف بزند که تاریخ بعدها قضاوت خواهد کرد؟ تازه تاریخ را چه کسی خواهد نوشت؟ ما یا آن‌ها؟ ماها که به این فکرها نیستیم. آن را هم همین‌ها خواهند نوشت؛ جعلیاتی بیشتر، بالاخص که خود آدم دیگر زنده نیست که لااقل دفاعی بکند.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.