آیا ورود دین به فضای مجازی کار درستی است؟

عضو هیأت علمی گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: دین برای زندگی‌کردن آمده است چه در فضای واقعی، چه مجازی؛ منتها قواعد خاص خود را دارد، همه چیز قابل مجازی‌کردن نیست!

سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی

کتاب «سبک زندگی به روایت انقلاب اسلامی» نوشته دکتر محمدصادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

علیرضا کمیلی

«دین‌دانی» با «دین‌داری» متفاوت است

عمده موضوع «سبک زندگی» مساله «رفتار» است و بخش مهمی از این موضوع در نگرش اسلامی را «اخلاق» به دوش می‌کشد، تلاش برای رشد اخلاقی جامعه و گفت و شنود بیشتر از این موضوعات در جامعه مذهبی که پیشتاز اجرای سبک زندگی اسلامی در زندگی خویش است خواهد توانست زمینه تحقق نهایی و کامل سبک زندگی اسلامی را به خوبی مهیا نماید.

سبک زندگی دینی یعنی به زمین آمدن دین از آسمان

صحبت از سبک زندگی اسلامی به معنای به زمین آوردن دین از آسمان است دین ما منبع و منشأ وحیانی دارد اما قرار نیست که این وحی در آسمان بماند بلکه باید مانند باران به زمین آمده و زمین را سیراب کند. این به زمین آمدن دین از آسمان یعنی اثر کردن در زندگی ما، که این اثر سبک زندگی ما را رقم خواهد زد.

پیام‌های چند عاملی؛ بایسته‌ی سبک زندگی نو

متأسفانه غرب همه‌ی ساحت‌ها را تسخیر کرده؛ تا جایی که حتی روش فکر کردن بشر نیز غربی شده است. اگر ما در پی دستیابی به یک سبک زندگی خوب هستیم، باید بر اساس بنیان‌های نظری (مثل واقعیت‌گرایی در حوزه‌ی معرفت‌شناسی) به طراحی یک «lifestyle» خوب برسیم. در گام بعدی نیز باید آن را به وسیله‌ی پیام‌های چند‌عاملی ترویج کنیم.

سکولاریسم نقاب‏دار در زندگی متدیّنین

اصول اعتقادی و اخلاقی و رفتاري، ثابت است. اما یک جاهایی هم بهخصوص در نماد اخلاقی و همینطور در رفتارهایی که متناسب با شرایط زمان و مکان هستند، تغییراتی میکند. اگر كسي امروز بیاید و در متغیّرات، به سبک گذشته عمل کند، کار غیر اسلامی کرده است.

آپارتمان‌نشینی و سبک زندگی اسلامی

طراحی آپارتمان‌ها به گونه‌ای است که سبب فردی شدن خانه و گسستن اعضای خانواده از یکدیگر می‌گردد. به عبارت دیگر، آپارتمان و زندگی آپارتمانی یکی از عرصه‌های فردگرایی شده است. میل به جدایی‌گزینی از خانواده و تخصیص یافتن فضای خصوصی به هر یک از افراد خانه (اتاق فرزندان، اتاق خواب والدین)، اهمیت یافتن کارکرد حریم خصوصی و محدود شدن روابط خانوادگی سبب فردی شدن خانواده شده است.

سبک زندگی اسلامی؛ قناعت، ساده‌زیستی و لقمه حلال

در حقيقت با اسلامی شدن سبک زندگی، كل جامعه به طرف اسلامی شدن پيش می‌رود؛ لذا لازمه، مقدمه و زمينه پياده كردن فرهنگ اسلام در جامعه برخورداری از سبک زندگی اسلامی است اگر چنين كرديم می‌توانيم فرهنگ اسلامی را در همه شئونات جامعه پياده كنيم اما اگر سبک زندگی خود را به‌گونه‌ای ناسازگار با برنامه‌های اسلامی ببنديم قطعاً جامعه اسلامی و با فرهنگ اصيل اسلامی نخواهيم داشت.

مسلمانیم؛ اما رفتارمان غیرمذهبی و سکولار است

پیامبر می‌گوید فرزندان را برای نسل خود آن‌ها تربیت کنید. هیچ نسلی کپی نسل قبل نیست و کسانی در مورد شکاف نسل‌ها می‌گویند. البته بعضی شکاف‌ها مثبت است. بعضا افرادی که از خانواده‌های مذهبی هستند پس از ازدواج رابطه به دعوا ختم می‌شود چون هرکدام طبق آداب و رسوم خانواده خود رفتار می‌کنند و طبق آداب اسلامی رفتار نمی‌کنند و مذهبی‌هایی را می‌بینیم که رفتاری غیر مذهبی از خود نشان می‌دهند.

جایگزینی برای «ربا» در سبک زندگی

سرمایه‌گذاریِ جسورانه، به عنوان سبک زندگی اقتصادی که جنبهٔ نرم‌افزاری تمدن است می‌‌تواند زمینه‌ساز رفع نقیصهٔ بانک و ریشه کن کردن بانک داری ربوی باشد.